Czym jest stan zapalny?
Stan zapalny to lokalna, ochronna reakcja organizmu na inwazję mikrobiologiczną lub obrażenie. Musi być precyzyjnie dostrojony i dokładnie wyregulowany, ponieważ jego brak lub nadmierna reakcja zapalna spowodują stan chorobowy i osłabiają nasze zdrowie.
Prawidłowa reakcja zapalna powinna doprowadzić do usunięcia czynnika chorobotwórczego i pozwolić na powrót tkanki do stanu fizjologicznego. Układ nerwowy, odruchowo reguluje reakcję zapalną w czasie rzeczywistym, podobnie jak kontroluje tętno i inne ważne funkcje.
Korzystając z tej wiedzy, możemy dostrzec i zrozumieć, że stan zapalny jest ważny i niezbędny do naprawy naszych tkanek, a także podczas walki z infekcjami. Z drugiej strony niekontrolowane zapalenie w naszym organizmie może zagrażać naszemu życiu lub powodować przewlekły ból jak na przykład w przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów.
Leczenie osteopatyczne w procesie zapalnym
Działanie osteopatyczne nie jest przeciwzapalne. Jego celem jest wspieranie fizjologicznego stanu zapalnego. Jeśli weźmiemy pod uwagę to w jaki sposób autonomiczny układ nerwowy wpływa na stan zapalny możemy dojść do pewnych wniosków. Jakich?
Celem części współczulnej autonomicznego układu nerwowego jest pomoc w przetrwaniu zagrożenia. Niezależnie od tego, czy stres jest realny czy odczuwany, aktywowana jest reakcja walki-ucieczki, pojawia się wzrost przepływu krwi do rąk, nóg i mózgu oraz hamowanie pracy nerwu błędnego. Kiedy nerwy współczulne są nadmiernie stymulowane lub przewlekle nadaktywne istnieje ryzyko niekontrolowanej reakcji zapalnej.
Badania pokazują że, stymulacja nerwu błędnego, który wpływa na hamowanie układu autonomicznego zapobiega stanom zapalnym. Hamuje też uwalnianie się cytokin zapalnych co jest kluczowym celem w farmakologicznym podejściu do leczenia chorób zapalnych. [1]
Techniki osteopatyczne mają w tym wypadku ogromy wpływ na zbalansowanie autonomicznego układu nerwowego, co w konsekwencji ma znaczenie w tworzeniu się prawidłowego, fizjologicznego stanu zapalnego.
Stan zapalny
Historycznie stan zapalny był opisywany przez zmiany w układzie krążenia. Obrazowo mamy do czynienia z:
- zaczerwieniem,
- ociepleniem, spowodowanym zwiększonym przepływem krwi do miejsca zapalnego,
- obrzękiem spowodowanym wynaczynieniem płynów, białek osocza i leukocytów (zmiany związane z mikrokrążeniem).
Stąd też niezwykle ważnym czynnikiem dla prawidłowej reakcji zapalnej jest odpowiednia praca układu krwionośnego szczególnie mikrokrążenia.
Nieprawidłowość w jego pracy może powodować, iż sygnał indukujący reakcję zapalną nie zostanie zlikwidowany, wówczas może dojść do przewlekłego stanu zapalnego.
W badaniach klinicznych zostało udowodnione, że przejście z ostrego do przewlekłego stanu zapalnego zależy od odpowiedniej odpowiedzi naczyniowej jako ośrodka zapewniającego dopływ krwi do miejsca stanu zapalnego. W tym kontekście zaburzenia w pracy układu naczyniowego mogą prowadzić do zwiększenia obszaru zapalnego, jak również większego uszkodzenia tkanek. [2]
Pozytywne aspekty leczenia osteopatycznego w procesie zapalnym organizmu
Osteopata postępujący w zgodzie z jej źródłem i posiłkując się wiedzą płynąca od założyciela tej dziedziny A.T.Stila, w swojej pracy kładzie duży nacisk na cały układ krążenia. A.T Still pisał że „Zasada pracy tętnic jest najważniejsza” („The rule of the artery is supreme”). Stąd też osteopatyczna praca z układem krążenia będzie olbrzymim wsparciem dla naszego organizmu w trakcie reakcji zapalnej.
Podsumowując praca osteopaty zarówno z układem naczyniowym jak i autonomicznym układem nerwowym będzie miała bardzo duże znaczenie dla naszego organizmu, który znajdzie się w stanie procesu zapalnego. Leczenie osteopatyczne będzie pomocne we wszelkich sytuacjach pourazowych, pooperacyjnych jak i w infekcjach. Nieocenioną pomocą będzie terapia w przypadkach chorób autoimmunologicznych gdzie stan zapalny ma postać przewlekłą.
„Umysł ma wielki wpływ na ciało, a choroby często mają w nim swoje źródło. ”
Molier (1622–1673)
Tekst Marek Mrowiec
Artykuł pochodzi z nr 6 MAGAZYN FIZJOMED , wyd. Fundacja FIZJOMED
Bibliografia:
[1] The Inflammatory reflex – Kevin J.Tracey, Nature 420
[2] Inflammation and the Blood Microvascular System – Jordan S.Pober, William C.Sessa – Cold Spring Hab Perspect. Biol 2015 Jan