Podcięcie wędzidełka języka, znane jest pod określeniami: frenulotomia i frenotomia. Jest to zabieg chirurgiczny mający na celu poprawienie zakresu ruchomości języka. Poprzez przecięcie lub skrócenie wędzidełka języka, czyli tkanki łącznej znajdującej się na spodniej stronie języka i łączącej go z dnem jamy ustnej.
W przypadku osób z ankyloglosją (skrócenie wędzidełka) frenotomia może wpływać nie tylko na poprawę w zakresie jedzenia, ale także oddychania, mowy, połykania czy higienę jamy ustnej. Przed przeprowadzeniem procedury lekarz ocenia stan wędzidełka i podejmuje decyzję o konieczności wykonania zabiegu na podstawie objawów i oceny klinicznej.
Większość rodziców noworodków, niemowląt chcąca umówić wizytę na zabieg podcięcia wędzidełka, otrzymuje taką sugestię od logopedów, neurologopedów, doradców laktacyjnych, położnych, lekarzy pediatrów. Specjalistów, którzy zaobserwowali i zdiagnozowali u dziecka problemy z pracą języka. Wskazanie takie, zwykle jest poprzedzone pracą i przygotowaniem dziecka do zabiegu.
W zależności od wieku dziecka i stopnia zaawansowania skróconego wędzidełka zabieg może (ale nie zawsze musi) być poprzedzony przygotowaniem.
W przypadku noworodków, które już na wczesnym etapie wykazują problemy ze ssaniem piersi zabieg często wykonywany jest bez przygotowania.
Wskazówka dla rodziców noworodków: nie karmić dziecka na min.2 godziny przed planowaną wizytą i zabiegiem. Bezpośrednio po opuszczeniu gabinetu można nakarmić dziecko.
Przygotowanie niemowląt do zabiegu podcięcia wędzidełka, często dzieje się w gabinecie neurologopedy, logopedy lub doradcy laktacyjnego. Na czym polega przygotowanie do frenotomii? Na delikatnej stymulacji, dotyku języka, oswajaniu z ciałem obcym w buzi np.: szpatułką. Podczas konsultacji, rodzice zwykle instruowani są jak samodzielnie kontynuować ćwiczenia w domu z niemowlęciem.
Podczas wizyty rodzice proszeni są o wypełnienie ankiety tzw. wywiadu. Znajdują się tam pytania dotyczące m.in.: osoby kierującej na zabieg, sposobu karmienia, objawów towarzyszących karmieniu piersią, dolegliwości dziecka. Dodatkowo pytania dotyczące rozwoju dziecka, codziennego funkcjonowania, rozszerzania diety.
Po przeprowadzeniu wywiadu z rodzicami, zbadaniu funkcji języka dziecka lekarz podejmuje decyzję o zakwalifikowaniu dziecka do zabiegu podcięcia wędzidełka lub rezygnacji z frenotomii np. ze względu na brak wskazań lub nieodpowiednie przygotowanie dziecka do zabiegu.
Po zakwalifikowaniu, rodzice informowani są m.in. o przebiegu zabiegu, możliwych powikłaniach rzadkich i bardzo rzadkich. Następnie proszeni są o wyrażenie w formie pisemnej, zgody na wykonanie frenotomii.
Po zakwalifikowaniu dziecka do zabiegu, lekarz wyjaśnia na czym będzie polegał zabieg, jak będzie przebiegał i czego opiekunowie mogą się spodziewać. W zależności od wieku, stanu zdrowia dziecka, możliwości współpracy na linii lekarz – pacjent, dobierany jest odpowiedni rodzaj znieczulenia. Rodzice mogą cały czas uczestniczyć w zabiegu, który trwa od kilku do kilkunastu minut.
W naszym centrum zabieg wykonywany jest przy użyciu narzędzi chirurgicznych, które każdorazowo przechodzą procedurę sterylizacji. Zabiegowi zawsze towarzyszy krwawienie o różnym nasileniu, które mija na ogół w ciągu kilku – kilkunastu minut. Przy prostej frenotomii nie jest wymagane zakładanie szwów. U starszych dzieci w przypadku zabiegu miofrenuloplastyki i frenektomii zakładane są szwy.
Zaleca się, by po podcięciu wędzidełka rodzice z dzieckiem przebywali jeszcze przez ok. 20-30 minut na terenie centrum w celu sprawdzenia po czasie przez lekarza jak czuje się mały pacjent. Po chwili odpoczynku i nakarmieniu dziecka rodzice mogą wracać z dzieckiem do domu. Gojenie rany po zabiegu podcięcia wędzidełka jest bardzo indywidualne. Dziecko powinno zostać objęte wsparciem neurologopedy, logopedy lub doradcy laktacyjnego w celu kontrolowania tego procesu i doboru odpowiedniej stymulacji pozabiegowej.
W naszym centrum podczas zabiegu istnieje możliwość skorzystania z dwóch rodzajów znieczulenia. Jednym z nich jest znieczulenie miejscowe, drugie to wykorzystanie wziewnego podtlenku azotu, potocznie zwanego gazem rozweselającym.
Sposób znieczulenia zależy od sytuacji zdrowotnej dziecka, zakresu zabiegu, stopnia współpracy, który uda się nawiązać z małym pacjentem i jego nastawienia (poziomu lęku). O sposobie znieczulenia do zabiegu zawsze decyduje lekarz przeprowadzający frenotomię / frenuloplastykę w porozumieniu z rodzicami.
Znieczulenie miejscowe z użyciem zimnego żelu stosowane jest w większości przypadków u małych dzieci – do ukończenia 2 roku życia. U noworodków i małych niemowląt podawany jest również doustnie stężony roztwór glukozy, który wywołuje działanie przeciwbólowe i poprawia komfort małego pacjenta.
Znieczulenie wziewnym podtlenkiem azotu, czyli tzw. „gazem rozweselającym” czy „głupim jasiem” można zastosować już u dzieci powyżej 1 miesiąca życia. Na ogół stosowane jest w przypadku kilku, kilkunastoletnich dzieci. Jego użycie nie tylko łagodzi ból, ale też zmniejsza poziom odczuwanego lęku.
Znieczulenie w tej formie podawane jest do inhalacji przez maskę twarzową lub wąsy do nosa. Działa bardzo szybko (już po kilku oddechach), a jego działanie ustępuje w ciągu kilku minut po zakończeniu podawania.
Jest to bezpieczna dla dziecka forma znieczulenia, dzięki której zabieg może być dla niego komfortowy i prawie niezauważalny.
Przeciwwskazania do podawania podtlenku azotu są wyjątkowo rzadkie (m.in. niewydolność krążenia, ciężkie choroby płuc, miastenia gravis, stwardnienie rozsiane, porfiria).
Po podcięciu wędzidełka, zazwyczaj zaleca się okres rekonwalescencji i rehabilitacji w czasie, którego wykonujemy ćwiczenia logopedyczne poprawiające funkcję języka.
W ramach autorskiego projektu Fizjomed Eat w naszym centrum, kompleksowo wspieramy rozwój najmłodszych pacjentów. Więcej o projekcie: https://fizjomed.com.pl/terapia-karmienia/
Najwięcej obaw rodziców związanych z zabiegiem dotyczy bólu odczuwanego przez noworodka, niemowlę, dziecko. Warto pamiętać jednak, że zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym lub przy użyciu podtlenku azotu. Płacz dziecka, jest reakcją zarówno na nową sytuację w jakiej się znajduje, jak i na dyskomfort związany z zabiegiem. Płacz to jedyny dla niemowląt sposób komunikacji. Dzieci płaczą, bo mają kontakt z innym dotykiem, zapachem, pomieszczeniem. Dodatkowo lekarz eksploruje palcami obszar ustny, który być może nie został przyzwyczajony do dotyku.
W jaki sposób rozpoznać, że dziecko ma skrócone wędzidełko? Jakie sytuacje mogą o tym świadczyć? Wczesne zdiagnozowanie i skierowanie na zabieg frenotomii pozwoli uniknąć dziecku wyrabiania ograniczonego wzorca mięśniowego i ruchów, które utrwalone mogą przekładać się na późniejszy sposób jedzenia, połykania, wymowy.