Fizjoterapia stomatologiczna – na czym polega i kiedy z niej skorzystać?

Czym jest fizjoterapia stomatologiczna i jak może ci pomóc?

Fizjoterapia Stomatologiczna to specjalistyczna dziedzina fizjoterapii, która skupia się na diagnozowaniu i leczeniu problemów związanych z aparatem żucia, ale nie tylko.  Ma na celu poprawę funkcjonowania narządu mowy, mięśni twarzy, stawów skroniowo-żuchwowych, kości twarzoczaszki oraz połączenia głowowo-szyjnego. Fizjoterapia stomatologiczna opiera się na terapii manualnej, która wykonywana jest zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz jamy ustnej. Skupia się na normalizacji napięć mięśniowo-powięziowych oraz poprawie ukrwienia, drenażu, i ruchomości stawów. Dzięki takiemu wsparciu, bóle twarzy, stawów, zatok, głowy oraz wiele innych dolegliwości może znacznie się zmniejszyć, poprawiając jakość życia pacjenta.

Co powoduje problemy z narządem żucia i stawami skroniowo-żuchwowymi?

Nasza jama ustna, stawy skroniowo-żuchwowe, mięśnie twarzy, kości twarzoczaszki czy zęby należą do funkcjonalnej całości układu stomatognatycznego. Układ ten codziennie wykonuje ogrom pracy i bierze udział w pobieraniu pokarmu, żuciu, formowaniu kęsów, mowie i artykulacji dźwięków, oddychaniu, a także wyrażaniu emocji (mimika). Równowaga tego układu jest niezwykle istotna dla ogólnego komfortu i zdrowia.

Istnieje wiele czynników, które mogą powodować zaburzenia tego układu prowadząc do dyskomfortu, a w konsekwencji bólu w obszarze jamy ustnej, stawów oraz innych obszarów głowy.

Najbardziej powszechnymi czynnikami powodującymi problemy są stres, wzmożone napięcie mięśniowe, tłumienie emocji, ograniczony zakres ruchu w stawach skroniowo-żuchwowych, ekstrakcje zębów, leczenie ortodontyczne, nieprawidłowy tor oddechowy (przez usta, a nie przez nos).

Kiedy oddech staje się problemem? Z krótkiego wpisu „Jak oddychać – nauka świadomego oddechu” dowiesz się, w jaki sposób dzięki świadomemu oddechowi możesz poprawić swoje samopoczucie i zdrowie – https://fizjomed.com.pl/jak-oddychac-nauka-swiadomego-oddechu/

W jakich obszarach i dolegliwościach może być pomocna Fizjoterapia Stomatologiczna?

Fizjoterapia stomatologiczna może być pomocna dla szerokiej grupy pacjentów, w różnym wieku, z różnymi dolegliwościami. Swoje zastosowanie znajduje między innymi w leczeniu: szczękościsku, bruksizmu, zaburzeń czynnościowych narządu żucia (nieprawidłowy zakres ruchu w stawach skroniowo-żuchwowych, sztywność, trzaski, przeskakiwanie, blokowanie), szumów usznych, bólu głowy, bólu zatok, bólu twarzy, zębów czy żuchwy – w trakcie jedzenia, mówienia, ziewania, śmiania się.

Czym różni się szczękościsk od bruksizmu?

Wsparcie fizjoterapeuty stomatologicznego wskazane jest również dla pacjentów: przed lub po ostrzyknięciu toksyną botulinową – w celu spotęgowania i wydłużenia efektu działania, w trakcie leczenia ortodontycznego, w trakcie terapii logopedycznej – z zaburzeniami napięcia w obrębie jamy ustnej, twarzy, gardła, przełyku. Z konsultacji mogą również korzystać niemowlęta – przed i po podcięciu wędzidełka języka, a także z problemem chwytania piersi podczas karmienia.

Kto może skorzystać z fizjoterapii stomatologicznej?

Pacjenci stomatologiczni – ze szczękościskiem po ekstrakcji zęba, wszczepieniu implantów, przed i po zabiegu chirurgicznym, z bruksizmem, z zaburzoną pracą stawów skroniowo-żuchwowych (trzaskanie, klikanie, sztywność ból), przed i po ostrzyknięciu toksyną botulinową.

Pacjenci z bólami – głowy, twarzy, gałki ocznej, szumami usznymi.

Pacjenci laryngologiczni – z problemami z zatokami, po zabiegach chirurgicznych np. przegrody nosa, złamania nosa, pacjenci oddychający ustami.

Pacjenci ortodontyczni – osoby przygotowujące się do założenia aparatu ortodontycznego oraz prowadzone w trakcie jego stosowania.

Pacjenci logopedyczni – z zaburzeniami napięcia w obrębie jamy ustnej, twarzy, szyi, gardła, przełyku, po podcięciu wędzidełka.

Niemowlęta – z zaburzonym chwytaniem piersi w trakcie jedzenia (przygryzanie, ulewanie). W naszym Centrum Fizjoterapii i Osteopatii Fizjomed dzięki współpracy terapeuty karmienia, certyfikowanego doradcy laktacyjnego i fizjoterapeuty stomatologicznego można spojrzeć wielopoziomowo na problemy w zakresie karmienia i tym samym pomóc dzieciom i ich rodzicom.

Przeczytaj więcej o autorskiej koncepcji Fizjomed Eat – https://fizjomed.com.pl/terapia-karmienia/

Jak fizjoterapeuta poprawia funkcjonowanie stawu skroniowo-żuchwowego?

Fizjoterapeuta wykorzystuje różnorodne techniki manualne, w tym:

  • terapie mięśniowo-powięziowe, które pomagają w rozluźnieniu napiętych mięśni, co przyczynia się do zmniejszenia bólu,
  • masaż – wspiera poprawę ukrwienia, zmniejsza stan zapalny i redukuje napięcie mięśni,
  • terapię punktów spustowych – skuteczna metoda w rozluźnianiu mięśni i redukcji bólu (sprawdź czym są punkty spustowe tzw. trigger points – krótki wpis)
  • techniki drenażowe – pomagają w zastoju limfy, co może przynieść ulgę w obrzękach,
  • kinesiotaping – zmniejsza napięcie mięśni, poprawia drenaż
  • trakcje i mobilizacje stawów – pomagają w przywracaniu prawidłowej ruchomości w stawach skroniowo-żuchwowych. Poprawiają zarówno jakość, jak i zakres ruchu, co przekłada się na zmniejszenie bólu, stanu zapalnego, oraz zwiększenie swobody ruchu.

Fizjoterapia Stomatologiczna stanowi nie tylko wsparcie dla pacjentów stomatologicznych, ale również dla osób z problemami laryngologicznymi, ortodontycznymi, logopedycznymi oraz rodziców niemowląt z trudnościami w karmieniu. Jeżeli masz problemy z jamą ustną, bólami głowy lub innymi dolegliwościami skonsultuj się z fizjoterapeutą stomatologicznym, który może pomóc Ci odzyskać komfort i jakość życia.

Artykuł konsultowała Katarzyna Proficz

Related Posts

Zostaw Komentarz

Pobierz Dzienniczek Żywieniowy

dzienniczek zywieniowy

ARTYKUŁY SPECJALISTÓW FIZJOMED EAT

pomoc psychologa w leczeniu problemów karmienia
Problem zaburzeń karmienia oczami psychologa
1 lipca 2021
Rozmowa o problemach wybiórczości pokarmowej
Na huśtawce – rozmowa z mamą dziecka z wybiórczością pokarmową
16 czerwca 2021
Zabieg frenotomii czym jest
Frenotomia – czym jest i kiedy wykonać zabieg?
30 grudnia 2022
dziecko w wieku od 1 do 3 lat u terapeuty karmienia
Wizyta diagnostyczna u terapeuty karmienia z dzieckiem od 1 do 3 roku
22 maja 2021
karmienie dziecka od 3 do 6 roku życia
Wizyta u terapeuty karmienia z dzieckiem od 3 do 6 lat
24 maja 2021
Zaburzenia karmienia na przykładzie wizyty u neurologopedy
Zaburzenia karmienia przypadek ośmiomiesięcznego Tymka
24 lutego 2021
Co powinieneś wiedzieć o wcześniaku
Wcześniak okiem terapeuty integracji sensorycznej
28 listopada 2022
AAC wspomagająca i alternatywna metoda komunikacji
AAC – wspomagająca i alternatywna metoda komunikacji w autyzmie a jedzenie
28 października 2022
Żywieniowa neofobia
Neofobia żywieniowa – przypadek dwuletniej Oli
29 października 2020
Pokarmowa wybiórczość
Wybiórczość pokarmowa – przypadek czteroletniego Kuby
26 listopada 2020