TERAPIA KARMIENIA w FIZJOMED EAT

„ Dziecko chce jeść. Rodzic chce nakarmić. Terapeuta ma pomóc im się spotkać”
terapia karmienia w fizjomed eat

Pomysł FIZJOMED EAT powstał ze względu na potrzebę stworzenia miejsca w którym pomoc w zakresie karmienia uzyskają całe rodziny borykające się z tym problemem. Powiększająca się grupa dzieci, które często etykietowane są jako „niejadki” skłania nas – terapeutów do coraz szerszego spojrzenia na dziecko i jego otoczenie, i coraz głębszego pochylenia się nad przyczyną jego problemów z przyjmowaniem pokarmów.

Nasz zespół tworzą neurologopedzi, terapeuta SI, Certyfikowany Doradca Laktacyjny, psycholog kliniczny, osteopaci którzy specjalizują się w pracy z dziećmi z trudnościami w przyjmowaniu pokarmów. Jesteśmy osobami przekonanymi, iż problem z jedzeniem dziecka nie zawsze leży w jego niechęci. Często jest uwarunkowany trudnościami sensorycznymi, motorycznymi, wcześniejszymi trudnymi doświadczeniami w zakresie karmienia, jednostką chorobową, która oprócz specjalistycznej opieki medycznej – wymaga również zaopiekowania terapeutycznego, aby przebieg choroby nie nasilał niechęci do jedzenia.

Nasi terapeuci karmienia współpracują z lekarzami wielu specjalizacji (ortodontami, chirurgami, gastrologami, pediatrami, neurologami itd.) tak, aby możliwe było jak najszersze zaopiekowanie dziecka i ustalenie spójnego planu terapeutycznego.

JAK WYGLĄDA PRZYJĘCIE DZIECKA DO FIZJOMED EAT?

Umówienie wizyty w naszym centrum

Rodzic umawia wizytę z rejestracją. Przyjmujemy dzieci od pierwszych dni życia do 6 roku życia. Na pierwsze spotkanie zgłaszają się rodzice z dzieckiem, jego dokumentacją medyczną, ewentualnie książeczką zdrowia. Bardzo ważne jest wypełnienie przed wizytą Dzienniczka Żywieniowego, który należy pobrać z naszej strony. POBIERZ

Wizyta diagnostyczna

Spotkanie diagnostyczne trwa 1,5 godziny i obejmuje wywiad z rodzicami i obserwację dziecka. Ważny dla nas jest sposób w jaki dziecko reaguje na sytuację karmienia, czy uczestniczy w zabawach i rozmowach związanych z jedzeniem, czy wchodzi w bezpośredni kontakt.

Plan terapeutyczny

Po spotkaniu rodzic otrzymuje informację o proponowanym planie terapeutycznym , ewentualnej konieczności konsultacji lekarskich, częstotliwości spotkań. W trakcie terapii neurologopeda może zasugerować konieczność spotkania z innymi terapeutami: psychologiem czy terapeutą Castillo Moralesa aby pogłębić diagnostykę dziecka lub uzyskać wsparcie w procesie terapeutycznym. Na pierwsze spotkanie z psychologiem rodzic przychodzi bez dziecka, tak aby można było swobodnie nazwać rodzaj trudności. Częstotliwość następnych spotkań określa terapeuta

# FIZJOMED EAT

Kiedy pojawić się z dzieckiem u neurologopedy?
Kiedy dziecko:

  • ma zaburzony odruch ssania,
  • ma trudności w karmieniu z butelki, piersi, przyjmowaniu pokarmu z łyżeczki, piciu, gryzieniu i żuciu, połykaniu,
  • niechętnie rozszerza dietę,
  • krztusi się lub ma nadmiernie wyrażony odruch wymiotnym podczas karmienia, nadmiernie się ślini,
  • je wybiórczo lub odmawia przyjmowania pokarmów o określonych konsystencjach, smakach, kolorach itp.,
  • jest karmione alternatywnie: sonda/PEG,
  • wymaga wsparcia w zakresie karmienia ze względu na: rozszczep, mózgowe porażenie dziecięce, zespoły genetyczne, wadę twarzoczaszki, przedwczesne narodziny lub niedotlenienie okołoporodowe, z ubogim repertuarem produktów w diecie (wybiórczość pokarmowa)
  • ma awersją pokarmową,
  • cierpi na neofobię żywieniową czy ARFID,
  • ma zaburzeniami karmienia wynikające ze spektrum autyzmu, chorób metabolicznych
  • ma trudności z wprowadzeniem karmienia łyżeczką, zmiany sposobu picia, braku/obecności nieprawidłowego wzorca gryzienia i żucia,
  • nie mówi lub ma opóźniony rozwój mowy, dla których wprowadza komunikację alternatywną lub wspomagającą (AAC) w celu zwiększenia efektywności terapii jedzenia.

Proponujemy

Podwójne wizyty

Aby jak najlepiej zaopiekować dziecko z trudnościami w karmieniu – proponujemy tzw. „ podwójne wizyty”- czyli jednoczesne spotkanie dziecka i rodzica z terapeutami: neurologopedą i psychologiem. Tak aby móc wspólnie porozmawiać o sytuacji związanej z karmieniem, rozwiązać np. trudności z realizacją zaleceń w domu, wzmocnić kompetencje rodzicielskie, znaleźć rozwiązania gdy pojawiają się trudne zachowania u dziecka itd.

Jak przygotować się do wizyty

Jak przebiega terapia karmienia

Pierwsza wizyta u terapeuty karmienia może być pełna niewiadomych i niepewności dlatego przygotowaliśmy przykładowe schematy wizyt w zależności od wieku pacjenta. Dzięki temu możecie dowiedzieć się: co może was zaniepokoić w zachowaniu dziecka w kontekście przyjmowania pokarmów i jedzenia, o co zostaniecie poproszeni przed wizytą, jak wygląda pierwsze spotkanie, jakimi metodami pracują terapeuci karmienia oraz jak przebiega terapia.

Niemowlę

Dzieci 1 - 3

diagnoza dziecka od 1 do 3 roku u terapeuty karmiania

Dzieci 3 - 6

Wiemy jak bardzo karmienie może być trudne zarówno dla dziecka, jak i dla jego opiekunów bo codziennie słyszymy historie takie jak te. W większości z nich jesteśmy w stanie pomóc.

  • początkowo jadł ładnie z piersi ale po skończeniu trzeciego miesiąca nagle zaczął jej odmawiać. Płakał już kiedy brałam go na ręce, odginał się, zaciskał piąstki. Zaczynał ssać i nagle odrywał się od piersi z płaczem…z dnia na dzień było coraz gorzej.

    Bożena W.
    Mama Piotrusia
  • zawsze długo jadła z butelki – nakarmienie jej 60 ml trwało godzinę, podczas której trzeba było z nią ciągle chodzić, odbijać, wciskać smoczek, odwracać uwagę. Zaczynała jeść lepiej dopiero gdy przysypiała. Z czasem zaczęliśmy usypiać ją tylko po to, aby zjadła swoją porcję. Niestety obecnie jest to coraz trudniejsze bo jest starsza i niechętnie śpi w ciągu dnia.”

    Agata H.
    Mama Zosi
  • urodził się w 25 tygodniu ciąży, ma wszystkie powikłania wcześniactwa. Ze szpitala wyszedł na sondzie bo nie miał odruchu ssania. Powiedzieli nam, żebyśmy na spokojnie nauczyli go jeść w domu ale założyli PEG-a. Ale jak ja sama mam go uczyć jeść jeśli krztusi się nawet śliną.

    Paulina
    Mama Grzesia
  • Syn ma 8 miesięcy i waży trochę ponad 6 kilogramów. Karmimy go na siłę bo wszystko wypluwa albo się krztusi i wymiotuje. Pediatra mówi, że grozi nam szpital i założenie sondy, żeby przybrała na wadze.

    Piotr G.
    Tata Antka
  • moje dziecko nigdy nie pokazywało, że jest głodne. Nie wkładało rączek do buzi. Nie mlaskało na widok jedzenia, nie nachylało się do łyżeczki, nie wyrywało mi jej z rąk. To pogodny i radosny chłopiec do czasu kiedy nie przychodzi pora na jedzenie.

    Aneta
    Mama Ani
  • Często słyszałam, że dzieci tak mają, że są niejadkami. Ale mój syn je jak ptaszek. Rana zjada kilka łyżek kaszki, koło południa tylko rosół, trzy godziny później sam makaron. Wieczorem serek waniliowy. Tyle. I tak od 3 lat.

    Julia
    Mama Aleksandry

Często zadawane pytania

1. Co kryje się pod hasłem: zaburzenia karmienia

Terminem zaburzeń karmienia określamy sytuację, gdy dziecko (niemowlę, starsze dziecko)m.in. odmawia przyjmowania jedzenia, przyjmuje zbyt małe objętości posiłków, przyjmuje wybiórcze pokarmy, jest niezdolne do przyjmowania pokarmu lub ma dolegliwości podczas karmienia.

Z czym związana może być niechęć do jedzenia?

Bardzo często zdarza się, że terapeuta karmienia, łączy fakt niechęci do jedzenia z występującym refluksem, skróconym wędzidełkiem podjęzykowym, dysplazją oskrzelowo – płucną, zaburzeniami napięcia mięśniowego itd. W większości przypadków potrafi rozwiązać problem, kierując dziecko do dedykowanego mu specjalisty jak: terapeuta integracji sensorycznej, psycholog, fizjoterapeuta, lekarz gastrolog, chirurg czy dietetyk.

W jaki sposób neurologopeda może pomóc w przypadku zaburzeń karmienia?

Neurologopeda specjalizujący się w terapii karmienia jest w stanie na podstawie wywiadu, badania jamy ustnej, obserwacji funkcji połykania ocenić charakter trudności w przyjmowaniu pokarmów. Podłożem problemu, mogą być trudności sensoryczne czyli nie akceptowanie przez dziecko temperatury, konsystencji, smaku potrawy, trudności motoryczne przykładowo problem z gryzieniem, żuciem, nadmierne krztuszenie się podczas posiłku, trudności psychologiczne czyli lęk związany z jedzeniem. Oczywiście neurologopeda może również uspokoić martwiących się rodziców, że kłopoty z przyjmowaniem pokarmu są wpisane w rozwój dziecka.

Jak rozpoznać, że dziecko ma problem z jedzeniem i kiedy umówić się na wizytę do neurologopedy?

Wizyta u neurologopedy powinna być jedną z pierwszych w przypadku zauważenia niepokojącego zachowania żywieniowego. Wczesna interwencja jest bardzo ważna, gdyż jej brak może skutkować narastającymi trudnościami w przyjmowaniu pokarmów, unikaniem posiłków, ale również zaburzeniami na tle emocjonalnym, relacyjnym. Oczywiście sygnał odmowy jedzenia nie zawsze musi oznaczać, że „coś jest nie tak z dzieckiem”. Może okazać się, że brak zainteresowania jedzeniem jest zupełnie normalny i nie związany ze skróconym wędzidełkiem itp., ale z kolejnym etapem rozwoju dziecka. Wówczas, dla rodziców jest to cenna informacja, a pomocny może okazać się również instruktaż dotyczący technik karmienia.

Poznaj zespół Fizjomed Eat

magdalena slaby doradca laktacyjny specjalista pielegniarstwa neonatologicznego

Magdalena Słaby

Certyfikowany doradca laktacyjny, prowadzi konsultacje podczas których służy poradą w zakresie karmienia niemowląt, a także wspiera młode mamy w ich nowej roli.
marta karwot-pięta-neurologopeda

Marta Karwot-Pięta

Neurologopeda, wykładowca z zakresu diagnozy zaburzeń karmienia, dysfagii i neurologopedycznej oceny niemowląt na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie oraz na Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego

Małgorzata Hwang

Terapeuta integracji sensorycznej. Prowadzi zajęcia z integracji sensorycznej dla dzieci do 7 roku życia, które mają problemy z przetwarzaniem sensorycznym oraz mierzą się z trudnościami rozwojowymi.

Katarzyna Gołba

Logopeda specjalizująca się w diagnozie oraz terapii wad wymowy, zaburzeń miofunkcjonalnych. Jako neurologopeda zajmuje się prowadzeniem konsultacji diagnostycznych i indywidualnej terapii dla dzieci z zaburzeniami karmienia w wieku 3-6 lat.

Katarzyna Janusz

Lekarz neonatolog specjalizująca się w ocenie, kwalifikacji do zabiegu, a także przeprowadzaniu zabiegu frenotomii (podcinanie wędzidełka) u noworodków i niemowląt.
Psycholog kliniczny Dorota Kubik

Dorota Kubik

Psycholog kliniczny, która w swojej codziennej pracy konsultuje dzieci mające problem z jedzeniem a także wspiera z perspektywy psychologicznej prowadzoną przez zespół terapeutów zaburzeń karmienia terapię.
terapeuta integracji sensorycznej z Krakowa

Edyta Szczurek

Neurologopeda, zajmująca się prowadzeniem konsultacji diagnostycznych i indywidualnej terapii dla dzieci z zaburzeniami karmienia do 3 lat.