Zalety rehabilitacji domowej niemowląt

zalety rehabilitacji domowej

Rodzice od momentu pojawienia się dziecka lub dzieci na świecie muszą całkowicie przeorganizować swój system zarządzania czasem. W większości stają się jego mistrzami, ale sami również potrzebują chwili wytchnienia. Wyjście z małym dzieckiem dla niektórych może trwać i trwać. A gdyby tak zaoszczędzić czas na przygotowanie maluszka do wyjścia, dojazd, wizytę, powrót do domu dzięki wizycie domowej? Czy jest to możliwe i jak to zrobić?

Rozmawiamy z Magdaleną Kmitą, terapeutką metody NDT-Bobath, która na co dzień wspomaga dzieci oraz ich rodziców w naturalnych dla nich warunkach – zaciszu ich własnego domu.

Wskazania do rehabilitacji domowej niemowląt

Jakie są plusy rehabilitacji domowej i kiedy warto z niej skorzystać?

Największym plusem wizyty domowej jest to, że dziecko przebywa w swoim środowisku domowym. Dom to jego „świat”, tutaj czuje się bezpiecznie i komfortowo. Wizytę domową możemy dopasować do rytmu dziecka czyli wybrać taką porę dnia kiedy dziecko jest aktywne, a nie kiedy zwykle śpi lub zbliża się pora karmienia. I jeszcze kwestia czasu. Wizyta w gabinecie to zwykle sztywne ramy czasowe więc odruchowo spieszymy się zerkając często na zegarek. Czy dziecko lubi pośpiech? Absolutnie nie! To my musimy dostosować się do jego rytmu i tempa a nie ono do nas.

Łatwiej pracuje się z dziećmi w ich „naturalnych” warunkach czy w gabinecie?

Zdecydowanie w warunkach domowych. Praca w tak zwanych naturalnych, domowych warunkach dziecka pomaga stworzyć atmosferę bezpieczeństwa. Dziecko w naszych rękach będzie się czuło pewnie, komfortowo i swobodnie. Zdarza się, że wizyta w gabinecie bywa stresująca dla dziecka. Nowa sytuacja, nowe pomieszczenie, obce ręce i zmęczenie długą jazdą w foteliku w samochodzie mogą spowodować u dziecka niepokój, zmęczenie czy poczucie dyskomfortu. To przekłada się na zachowanie dziecka. Maluszek może zacząć płakać, prężyć się i usztywniać ciało. A to nie są warunki sprzyjające prawidłowej ocenie dziecka czy przeprowadzeniu terapii. W warunkach domowych dziecku jest łatwiej oswoić się z nową osobą, która właśnie pojawiła się w domu i upewnić, że wszystko jest w porządku, że jest bezpiecznie.

Podczas wizyt domowych masz okazję zobaczenia jakie warunki do rozwoju ma zapewnione dziecko. Czy zdarzyło Ci się, doradzić rodzicom zmianę ustawienia w pokoju, inny dobór zabawek?

Prywatnie projektowanie i wystrój wnętrz to moje hobby więc nie zaprzeczę, zdarza mi się wrzucić przysłowiowe „trzy grosze” jeśli chodzi o aranżację pokoju czy przestrzeni dla dziecka. Oczywiście ograniczając się do mojej działki zawodowej. (uśmiech) A na poważnie, wiem, że rodzicom ciężko się jest czasami odnaleźć w natłoku wielu złotych rad i pomysłów jakie możemy znaleźć w internecie, dziesiątki gadżetów „must have”, które mają ułatwić codzienne życie.

Moją rolą jest pomoc w organizacji otoczenia dla dziecka. Podpowiadam, jak zorganizować kącik do spania, który sprzyja wyciszeniu emocji i ułatwi zdrowy sen dziecka. Podpowiadam, jak najlepiej zorganizować przestrzeń na podłodze, która sprzyja zabawom i przemieszczaniu się dziecka, a jednocześnie zapewnia mu bezpieczeństwo. Tłumaczę dlaczego mata będzie właściwsza niż ślizgający się po panelach kocyk czy dywan. Dlaczego zasypywanie dziecka toną interaktywnych zabawek, które błyskają, świecą i emitują dźwięki może być dla niego szkodliwe. Dlaczego niemowlę nie potrzebuje gadżetów i sprzętów, reklamowanych jako ułatwiające codzienne życie: wibrujące leżaczki, skoczki, chodziki, pomoce do nauki siedzenia czy poruszania się po podłodze.

Rodzice często proszą o dobór zabaw i aktywności wspierających rozwój ruchowy i sensoryczny. Podpowiadam, jakie zabawki wybrać adekwatnie do możliwości i potrzeb dziecka. Jest to bardzo ważny temat – my terapeuci obserwujemy, że współczesne dzieci są przestymulowane wzrokowo i słuchowo, jednocześnie doświadczają zbyt małej ilości bodźców dotykowych, przedsionkowych (zmysł równowagi) i czucia głębokiego.

Wsparcie dla rodziców w opiece nad niemowlęciem

Również obserwujesz codzienne czynności rodziców. Sposób w jaki noszą dziecko, podnoszą, przewijają, uspokajają, karmią, dotykają. Czy zdarza Ci się ingerować w ich zachowania i korygować?

Sposób opieki nad niemowlęciem tzw. „handling” czyli to jak nosimy, układamy, przewijamy, bawimy się, kąpiemy ma bardzo istotny wpływ na rozwój ruchowy, poznawczy i emocjonalny dziecka (zobacz film: „Podnoszenie i odkładanie dziecka” https://youtu.be/qSIppCHpWMw a także „Obracanie i przewijanie”: https://youtu.be/qWArG44uDs4 ). Podczas wizyty obserwuję sposób w jaki rodzice opiekują się swoim dzieckiem. Jeśli jest taka potrzeba modyfikuję nawyki i zachowanie rodziców.

Rodzice często sami proszą o wskazówki, umacnia to ich kompetencje rodzicielskie. Inaczej wygląda opieka nad noworodkiem, inaczej nad półrocznym czy rocznym maluchem. Ważne aby handling był zawsze adekwatny i bezpieczny do aktualnych możliwości i potrzeb dziecka. Wizyta domowa daje również możliwość poobserwowania momentu karmienia piersią czy butelką i ewentualnej modyfikacji pozycji, aby dać dziecku i mamie maksymalną wygodę.

Tłumaczę rodzicom kiedy można maluszka bezpiecznie nosić w pionie, dlaczego nie sadzamy dziecka które jeszcze nie siedzi samodzielnie, na co zwrócić uwagę gdy korzystamy z leżaczka, kiedy możemy bezpiecznie zacząć korzystać z krzesełka do karmienia. Często poruszany jest także temat chustowania, nosideł i kiedy możemy przejść z gondoli do spacerówki. Lista pytań jest często bardzo długa.

Jakie warunki domowe muszą być spełnione żeby mogła się odbywać wizyta?

Podłoga i mata. I najważniejsze… wyspany i najedzony maluch. Dodatkowo trochę wolnego miejsca na komórce. Rodzice nagrywają filmiki i robią zdjęcia, łatwiej jest wszystko zapamiętać jeśli mamy „ściągę z zajęć” na telefonie.

Rehabilitacja wcześniaków

Pracujesz również z wcześniakami. Dlaczego nie wszystkie dzieci urodzone przedwcześnie mają zaleconą rehabilitację?

Często można się spotkać ze stwierdzeniem, że każdy wcześniak potrzebuje rehabilitacji. Nic bardziej mylnego. Owszem, każde dziecko przedwcześnie urodzone wymaga wczesnej stymulacji i opieki rozwojowej, ale nie każde potrzebuje rehabilitacji. Regularna terapia dziecka, a opieka i stymulacja rozwoju psychoruchowego wspierająca prawidłowego wzorce ruchowe to dwie różne kwestie.

Częstotliwość i charakter stymulacji zależy od stanu, rzeczywistych potrzeb dziecka i etapu jego rozwoju. Nie rehabilituje się dziecka „na wszelki wypadek” albo „nie zaszkodzi jak pójdziecie na rehabilitację”. Dążąc na siłę do idealnego, książkowego rozwoju, narażamy dziecko na niepotrzebny stres co może źle wpłynąć na jego rozwój emocjonalny, a w konsekwencji także na rozwój ruchowy.

Dlatego ważna jest spokojna i stała obserwacja dziecka oraz współpraca w zespole medycznym (neonatolog, neurolog, fizjoterapeuta, neurologopeda, pedagog i psycholog). Dzięki temu możemy ocenić czy obserwowane problemy rozwojowe dziecka są tylko chwilowe czy są to poważne zaburzenia spowodowane uszkodzeniami ośrodkowego układu nerwowego.

Artykuł pochodzi z nr 7 MAGAZYN FIZJOMED, wyd. Fundacja FIZJOMED

Related Posts

Zostaw Komentarz