Okres ciąży to duże wyzwanie dla kobiecego organizmu, a szczególnie układu mięśniowo-szkieletowego. Musi on dostosować się do przenoszenia dodatkowego balastu sięgającego nawet 15 kg (masa dziecka, łożyska i nagromadzonej w organizmie wody). Rosnący brzuszek, powiększające się piersi wpływają na zmianę postawy ciała i niekiedy powodują dolegliwości bólowe, mrowienie i drętwienie kończyn, które warto skonsultować z fizjoterapeutą lub osteopatą. Praca z fizjoterapeutą ma na celu skorygowanie postawy ciała, a delikatna i bezpieczna terapia osteopatyczna utrzymanie równowagi oraz uruchomienie mechanizmów samoregulacji w organizmie.
Powiększający się brzuszek ciążowy wymusza na kobiecie odchylenie pleców do tyłu, powodując pogłębianie się naturalnych krzywizn kręgosłupa. Zmiana w postawie ciała zwiększa napięcie mięśni pleców, wywołując ból kręgosłupa, szczególnie w odcinku lędźwiowym i krzyżowym. Taka dolegliwość spotykana jest u 50-80% ciężarnych. – Modyfikacja warunków biomechaniki kręgosłupa i miednicy u kobiety ciężarnej niesie za sobą liczne zmiany w funkcjonowaniu narządu ruchu, ale również w innych układach np.: w układzie pokarmowym, endokrynnym i nerwowym.
U kobiet w ciąży zwiększa się przodopochylenie miednicy, a kość krzyżowa zostaje zablokowana w zgięciu. Sprzyja to przeciążeniom odcinka lędźwiowego kręgosłupa, bólom pochodzącym z okolicy stawów krzyżowo-biodrowych i międzywyrostkowych kręgów lędźwiowych. Podczas terapii osteopatycznej wykorzystywane są delikatne techniki, które służą normalizacji ruchomości wspomnianych okolic, jak również do unormowania krążenia płynów (krwi i limfy) – poprzez pracę uwalniającą naczynia odpowiedzialne za ich drenaż – wyjaśnia osteopata, Bartosz Kmita.
W okresie trwania ciąży, zmienia się nie tylko rozmiar w talii i biodrach, ale również w biuście. Kobiece piersi w trakcie 9 miesięcy zmieniają swoje gabaryty, powodując obciążenie mięśni grzbietu. U niektórych kobiet może dochodzić do zaokrąglenia barków, obniżenia ich poziomu oraz powstania tzw. garbu ciążowego. Zmiana w postawie ciała, może skutkować bólem odczuwanym na poziomie odcinka piersiowego kręgosłupa. – W praktyce najczęściej kobiety w ciąży skarżą się na bóle odcinka L-S kręgosłupa oraz bóle i drętwienie kończyn górnych związane z tzw. zespołem górnego otworu klatki piersiowej.
U kobiet ciężarnych górny otwór klatki piersiowej, na który składa się para pierwszych żeber, mostek i krąg Th1 często zmniejsza swoją średnicę ze względu na wysoko ustawioną przeponę. Biorąc pod uwagę ilość struktur naczyniowo-nerwowych, które znajdują się w tej okolicy, może to prowokować wiele objawów. Podczas terapii osteopatycznej wykorzystując odpowiednie i bezpieczne dla kobiet spodziewających się potomstwa testy diagnostyczne, sprawdzamy gdzie rzeczywiście tkwi podłoże problemu. Na tej podstawie oceniamy możliwości terapeutyczne oraz dobieramy techniki pracy z pacjentką adekwatne do rozpoznanego problemu – mówi osteopata.
W okresie ciąży zwiększa się metabolizm wody, wzmaga nacisk na pęcherz powodując częste parcie na mocz. Zmiany hormonalne (nadprodukcja relaksyny rozluźniającej tkanki) oraz anatomiczne (rozrost macicy) podczas ciąży mogą prowadzić do rozciągnięcia tzw. hamaka – zespołu więzadeł, mięśni i powięzi utrzymujących narządy miednicy w prawidłowej pozycji. Powstałe zmiany mogą prowadzić do rozwinięcia patologii jaką jest nietrzymanie moczu podczas kasłania, śmiania się, kichania czy podnoszenia ciężkich przedmiotów.
Wg Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) – wysiłkowe nietrzymanie moczu (skrót. NTM) to jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych i społecznych. Wysiłkowe nietrzymanie moczu, negatywnie wpływa na codzienność kobiety. Jest to problem społeczny, gdyż zaburza funkcjonowanie na różnych płaszczyznach od sfery rodzinnej, przez towarzyską, zawodową po intymną. Oprócz dyskomfortu, może odbijać się na samopoczuciu i psychice, powodując poczucie wstydu, niską samoocenę, zły nastrój, stany lękowe i depresyjne. Stąd tak ważna jest fachowa pomoc i wsparcie. Leczenie osteopatyczne i praca z fizjoterapeutą mogą pomóc w uporaniu się z tym problemem.
Jak?
– Wysiłkowe nietrzymanie moczu może dotyczyć zarówno kobiet ciężarnych jak również tych, które poród mają już za sobą. Istotne jest skupienie się przede wszystkim na usunięciu przyczyny problemu. Osteopata podczas terapii przywraca prawidłowe funkcje na poziomie mięśniowo-stawowym, naczyniowym i nerwowym. Często wykorzystuje techniki normalizacji napięcia na poziomie autonomicznego układu nerwowego.
Efekty terapii, mogą być odczuwane również na poziomie emocjonalno-psychologicznym. Terapia osteopatyczna w przypadku wysiłkowego nietrzymania moczu powinna być wspomagana dodatkową, indywidualną pracą z fizjoterapeutą, który edukuje pacjentkę w zakresie ćwiczeń mięśni dna miednicy (tzw. mięśnie Kegla). Najczęściej w ten sposób – na drodze współpracy specjalistów – udaje się osiągnąć sukces – podkreśla Bartosz Kmita.
Wachlarz dolegliwości w okresie ciąży jest bardzo szeroki. Warto skorzystać z pomocy osteopaty i fizjoterapeuty, którzy pomogą je załagodzić i odpowiednio przygotować się do porodu.
Bedąc w ciąży chodziłam na zajęcia z osteopatii i bardzo Mi pomogły w przygotowaniu się do porodu.
Pani Karolino, bardzo dziękujemy za podzielenie się wrażeniami. Pozdrawiamy serdecznie!