Osteopatia – szansa na pozbycie się bólów pleców

szansa-na-pozbycie-sie-bolu-plecow

Na bolące plecy skarży się ok. 80% Polaków. Inni odczuwają go w odcinku szyjnym kręgosłupa, inni w piersiowym a jeszcze inni w lędźwiowym. Jest metoda, aby skutecznie pozbyć się bólu kręgosłupa. To osteopatia.

Tradycyjna medycyna, tak ale...

Wywiad lekarski i badania (RTG, RM i TK) nie zawsze pozwalają na ustalenie konkretnego źródła dolegliwości. W ślad za tym idzie zażywanie coraz silniejszych leków przeciwbólowych, które skutkują tylko chwilową ulgą, zamiast przynosić długotrwałą poprawę. Dodatkowym utrudnieniem dla pacjentów są długie terminy oczekiwania na wizytę u specjalisty (ortopedy, neurologa) czy na rehabilitację.

Zbyt często lekarze wiążą także ból pleców ze zmianami zwyrodnieniowymi i przeciążeniami w obrębie kręgosłupa. Owszem, jest to jedna z możliwych przyczyn dolegliwości. Niejednokrotnie jednak tkwi ona gdzie indziej.Duża część unerwienia narządów wewnętrznych brzucha (np.: żołądka, jelit, wątroby) pochodzi ze zwojów układu autonomicznego zlokalizowanych przy trzonach kręgów kręgosłupa piersiowego, przed kością krzyżową oraz z nerwu błędnego, który musi przedostać się do brzucha aż z czaszki.

W kontekście tej wiedzy anatomicznej nie dziwi fakt, że refluks, bóle żołądka, wzdęcia, zaparcia czy kolki niemowlęce mogą odbijać się na funkcjonowaniu kręgosłupa. I odwrotnie – dysfunkcje kręgosłupa potrafią manifestować się na poziomie układu pokarmowego – wyjaśnia Bartosz Kmita, osteopata.

W rękach osteopaty

Dlaczego właśnie do osteopaty warto udać się z bólem pleców? Po pierwsze, terapia manualna jest delikatna i nie powoduje dodatkowego dyskomfortu. Po drugie, osteopaci to osoby z wykształceniem medycznym lub fizjoterapeutycznym, które ukończyły również studiach z zakresu osteopatii, więc są profesjonalistami. Po trzecie, i chyba najważniejsze, osteopatia skupia się nie tylko na dolegliwości, lecz całościowo na pacjencie.

Postrzega chorego w szerszym kontekście i kojarzy objaw z niekoniecznie powiązaną z nim bezpośrednio częścią ciała. Osteopata swoimi dłońmi pobudza całe ciało (kości, mięśnie, więzadła, tkankę łączną), dążąc do redukcji bólu, zwiększenia zakresu ruchomości oraz przywrócenia równowagi w ustroju. Cierpiące plecy powodują bowiem napięcie, które doprowadza do rozchwiania całego systemu – do nieprawidłowości w pracy mięśni i naczyń krwionośnych, dysfunkcji neurologicznych i odpornościowych oraz psychicznych i emocjonalnych.

Wszystkie te aspekty bierze pod uwagę osteopata. Optymalizując pracę układu nerwowo-mięśniowo-szkieletowego, pozytywnie wpływa na pracę pozostałych układów. Lub odwrotnie – likwidując problemy trzewne czy usprawniając przepływ szlaków nerwowych i krążeniowych, niweluje powiązany z upośledzeniem ich pracy ból pleców.
– Należy podkreślić, że każdy pacjent to inna terapia osteopatyczna. Każdorazowo kolejność działań, czas terapii oraz zakres technik wykorzystywanych przez osteopatę są indywidualnie dobierane do konkretnej osoby – zaznacza specjalista.

fizjoterapia-kregoslupa-stany-bólowe

Na własną rękę

Osteopata bez gwałtownych ingerencji w ciało i farmaceutyków, lecz poprzez palpacyjne techniki diagnozy i terapii, pobudza organizm do uruchomienia wewnętrznych procesów samoleczenia i samoregeneracji. Tym samym doprowadza do ustąpienia bólu pleców przez zwalczanie patologicznej przyczyny dolegliwości.

Również sami pacjenci mogą wpłynąć na poprawę swojego stanu. Przede wszystkim muszą zaniechać szkodzenia własnemu organizmowi – np. przez pasywny tryb życia, otyłość, wady postawy, przeciążenia w pracy, stres, depresję i stany lękowe. W profilaktyce bólu pleców duże znaczenie przypisuje się też aktywności ruchowej (zwłaszcza chodzeniu i pływaniu), wyprostowanej pozycji ciała oraz łagodzeniu stresu i napięć nerwowych.

Umiarkowana, regularna i odpowiednio dobrana aktywność fizyczna jest bardzo istotnym elementem procesu zdrowienia i utrzymania stanu zdrowia – zapewnia osteopata. Jednak ćwiczenia nie są już domeną osteopaty, lecz fizjoterapeuty czy trenera funkcjonalnego. Współpraca z nimi może poprawić efekty procesu terapeutycznego. Inicjuje się ją na odpowiednim etapie zabiegów osteopatycznych – dodaje ekspert.

Artykuł pojawił się na portalu „Kliknij w zdrowie” http://www.kliknijwzdrowie.pl/osteopatia-szansa-na-pozbycie-sie-bolow-plecow/

Related Posts

Zostaw Komentarz

Q&A PYTANIA DO NASZYCH SPECJALISTÓW

POLECANE ARTYKUŁY

Instagram

Instagram did not return a 200.

Magazyn Fizjomed

magazyn-rehabilitacja-fizjomed