Wybiórczość pokarmowa na wakacjach czyli jak zaplanować wyjazd?

wakacje wybiórczość pokarmowa

Mamy czas wakacji. Większość z nas czekała na nie tęskniąc za spokojem, relaksem, nic nierobieniem, odpoczynkiem. Wakacje kojarzą się z czasem pozbawionym stresu. Czy rzeczywiście zawsze tak jest?

Dziecko z wybiórczością pokarmową na wakacjach

Niestety, rodziny, w których jedno z dzieci prezentuje wyzwania z zakresu pobierania pokarmu i picia, których dziecko je wybiórczo i nietypowo, odczują w czasie wakacji podwójny stres. Dzieci przyzwyczajone do potraw znanych, do znanych marek produktów i ich opakowań. Często odmawiają przyjmowania pokarmów podczas wyjazdów, zwłaszcza tych zagranicznych.

W krajach o innych kulturach kulinarnych oswojone nieraz potrawy smakują inaczej. Rodziny często jadają w restauracjach, gdzie dziecko odmawia spożycia posiłku. W gabinecie nieraz słyszę od rodziców: „w tym roku nigdzie nie jedziemy, bo syn nie będzie jadł”. Jak sobie z tym radzić, czy można pomóc swojemu dziecku w pokonaniu tej trudności?

dziecko wakacje wybiórczość pokarmowa
Zdjęcie pochodzi z prywatnego archiwum Anny Bobińskiej

Co warto wiedzieć przed wyjazdem z dzieckiem mającym problemy z przyjmowaniem pokarmów?

  1. Po pierwsze, zachowajmy spokój. Przed wyjazdem przeanalizujmy, co z potraw uniwersalnych mogłoby być atrakcyjne dla naszego dziecka. Starajmy się jednak nie przewidywać z góry, że dziecko nie będzie jadło, tylko na chłodno zastanowić się, jakie mamy wyjścia. Czy w repertuarze pojawiają się frytki, pizza, foccacia, kanapki z dżemem? Czy dziecko zjada posiłki poza domem? Namysł nad repertuarem możliwości naszych dzieci jest ważny, ale jeszcze ważniejszy jest rzetelny ogląd sytuacji.
  2. Przed wyjazdem postarajmy się wprowadzić do menu potrawy, których smak i kolor jest podobny w każdym kraju, jak na przykład pizza czy makaron z sosem pomidorowym.
  3. Pokażmy naszemu dziecku, że w pełni akceptujemy jego trudności i że „jesteśmy po jego stronie”. Nie ma tu miejsca na presję i namawianie syna czy córki na spróbowanie potraw, których się brzydzi albo zwyczajnie boi.
  4. Spójrzmy inaczej. A może wakacje to właśnie czas szansy, w którym nasze dziecko ma możliwość przebywania w miejscach, gdzie możemy oswajać potrawy i smaki dotąd nieznane? Dziecko nie musi wziąć jedzenia do ust, aby spróbować. Próbowaniem jest też dotykanie, wąchanie, a nawet samo patrzenie!
  5. Przygotujmy się. Zabierzmy do restauracji jedzenie, które zjada dziecko (chleb, wrap, sucha bułka) i pozwólmy mu na jedzenie przy wspólnym stole. Wakacje nie trwają wiecznie i po powrocie do domu dziecko wróci też do swoich znanych i komfortowych posiłków.
  6. Melanie Potock*, amerykańska terapeutka porównuje osobę z ARFID do kogoś, kto chciałby nauczyć się pływać, ale robi wszystko, żeby unikać wody. Porównanie to jest bardzo trafne i oddaje sens postępowania osób z ARFID, dla których nieraz samo zbliżenie się do nieznanego jedzenia wydaje się niebezpieczne a czasem i zagrażające życiu.
wybiórczość pokarmowa na wakacjach posiłek
Zdjęcie pochodzi z prywatnego archiwum Anny Bobińskiej

Drodzy Rodzice, życzymy Wam wspaniałych wakacji, pełnych spokoju i możliwości kosztowania nowych smaków z Waszymi dziećmi w komfortowej atmosferze. Zwracajmy uwagę na to, jak zmienia się zachowanie naszych dzieci w towarzystwie nowych potraw. W nowych miejscach, postarajmy się zadbać o ich poczucie bezpieczeństwa, bo ich trudność nie jest spowodowana zwykłym kaprysem. Często kryje się za tym lęk, zaburzenia SI, problemy z transportowaniem, gryzieniem czy żuciem pokarmów.

autor – Anna Bobińska

Źródło *Melanie Potock https://mymunchbug.com/ , https://m.facebook.com/MyMunchBug/

Related Posts

Zostaw Komentarz

Pobierz Dzienniczek Żywieniowy

dzienniczek zywieniowy

ARTYKUŁY SPECJALISTÓW FIZJOMED EAT

Żywieniowa neofobia
Neofobia żywieniowa – przypadek dwuletniej Oli
29 października 2020
Rozmowa o problemach wybiórczości pokarmowej
Na huśtawce – rozmowa z mamą dziecka z wybiórczością pokarmową
16 czerwca 2021
Zaburzenia karmienia na przykładzie wizyty u neurologopedy
Zaburzenia karmienia przypadek ośmiomiesięcznego Tymka
24 lutego 2021
Co powinieneś wiedzieć o wcześniaku
Wcześniak okiem terapeuty integracji sensorycznej
28 listopada 2022
karmienie dziecka od 3 do 6 roku życia
Wizyta u terapeuty karmienia z dzieckiem od 3 do 6 lat
24 maja 2021
AAC w terapii karmienia dziecka z zespołem Downa
Wykorzystanie AAC w terapii karmienia dziecka z zespołem Downa
6 listopada 2022
dziecko w wieku od 1 do 3 lat u terapeuty karmienia
Wizyta diagnostyczna u terapeuty karmienia z dzieckiem od 1 do 3 roku
22 maja 2021
Pokarmowa wybiórczość
Wybiórczość pokarmowa – przypadek czteroletniego Kuby
26 listopada 2020
Wędzidełko problem
Problem z wędzidełkiem – przypadek trzymiesięcznej Gabrysi
18 sierpnia 2020
Problemy niejadka w trakcie świąt
Przy świątecznym stole z niejadkiem – jak przygotować się i przeżyć święta?
15 grudnia 2021