Wizyta z niemowlęciem u fizjoterapeuty

Wizyta z niemowlęciem u fizjoterapeuty

Hasło „wizyta u fizjoterapeuty” kojarzone jest z leczeniem dolegliwości bólowych, odzyskiwaniem sprawności po przebytych operacjach, kontuzjach czy urazach głównie u sportowców i osób starszych. Tymczasem z wizyty u fizjoterapeuty mogą korzystać również rodzice z najmłodszymi pociechami – niemowlętami.

Kiedy skorzystać z takiej wizyty i jak się do niej przygotować? Jakie korzyści może przynieść w rozwoju malucha? Wspólnie z Anną Borowiecką postaramy się odpowiedzieć na powyższe pytania.

Odpowiada mgr Anna Borowiecka – terapeuta NDT-Bobath, fizjoterapeuta.

Zacznijmy od tego, czy każdy fizjoterapeuta może pracować z niemowlętami?

A.B.: Nie. Ważne jest, by fizjoterapeuta był ukierunkowany na pracę z dziećmi, mam na myśli to, żeby miał odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie w pracy z tak małymi pacjentami. Przed wybraniem fizjoterapeuty warto sprawdzić, czy ukończył on szkolenia z zakresu fizjoterapii pediatrycznej np. kurs NDT-Bobath, który pozwala na niesienie pomocy maluszkom z różnymi zaburzeniami.

Z jakimi problemami u dzieci najczęściej zgłaszają się rodzice?

A.B.: Najczęściej do mojego gabinetu trafiają rodzice z dziećmi, które mają asymetrie, zniekształcenia główki, zaburzenia w obrębie stóp czy prezentują nietypowy rozwój motoryczny. Pracuję także z dziećmi z mózgowym porażeniem dziecięcym oraz z chorobami genetycznymi.

Co powinno zaniepokoić rodziców w rozwoju dziecka?

A.B.:  Wskazaniem do wizyty może być: stałe zaciskanie obu rączek lub jednej, nadmierne odginanie główki lub całego ciała do tyłu, układanie główki tylko w jedną stronę, trudności z podporem, brak zainteresowania otoczeniem, zabawkami, twarzą rodzica.

W jaki sposób wizyta u fizjoterapeuty może pomóc?

A.B.: Podczas wizyty oceniany jest wzorzec ruchowy dziecka pod kątem jakości i ilości. Taka ocena pozwala na wczesne wychwycenie ewentualnych nieprawidłowości i wsparcie rozwoju niemowlęcia. Warto jednak nadmienić, że wizyta u fizjoterapeuty z niemowlęciem może pomóc nie tylko dziecku, ale również rodzicom w codziennej opiece i pielęgnacji.

Wizyta z dzieckiem u fizjoterapeuty

Rodzicom? W jaki sposób?

A.B.: Podczas wizyty u fizjoterapeuty, rodzice mają możliwość rozwiania swoich wątpliwości dotyczących tempa rozwoju dziecka, zdobywanych nowych umiejętności. Dodatkowo, jako terapeuci NDT-Bobath jesteśmy w stanie poinstruować rodziców w poprawnym wykonywaniu codziennych czynności związanych z opieką nad niemowlęciem czyli karmieniem, podnoszeniem, odkładaniem, przewijaniem itd.

Jak przebiega terapia z dzieckiem, które nie jest w stanie wykonywać jeszcze żadnych poleceń?

A.B.: Terapia polega na aktywizowaniu niemowlęcia poprzez pracę z całym ciałem. Jako terapeuta, przykładam ręce w odpowiednie punkty na ciele dziecka umożliwiając mu ruch lub pożądaną reakcję. Tempo i rodzaj ćwiczeń dobierane są indywidualnie. Zawsze zawracam uwagę na reakcje dziecka. Bywa tak, że część ćwiczeń przeznaczam na oswojenie dziecka z nową sytuacją i uspokojenie go. Jeśli dziecko nie płacze w trakcie ćwiczeń to skuteczność terapii jest wyższa.

Jak długo trwa taka terapia?

A.B.: Czas trwania wizyty to 45 minut. Część czasu poświęcam na wywiad i badanie dziecka, następnie jest czas na ćwiczenia. Na końcu wizyty zostawiam kilka minut na pytania rodziców i przećwiczenie w praktyce zaleceń, które dobieram indywidualnie dla ich dziecka.

Wiemy, że dzieci w zależności od wieku mogą być mniej lub bardziej cierpliwe. Czy podczas terapii zdarza się, że dzieci zaczynają być marudne, płaczą? 

A.B.:  Tak oczywiście. Powodem tego płaczu może być niepokój związany z nową, nieznaną dziecku pozycją lub ruchem, głód, mokra pieluszka, ząbkowanie, zmęczenie. W takiej sytuacji staramy się – wraz z rodzicem, wyeliminować źródło niezadowolenia, wyciszyć dziecko, a następnie kontynuujemy ćwiczenia, gdy dziecko jest w stanie tzw. aktywnego czuwania. Wówczas efektywność terapii zdecydowanie wzrasta w porównaniu z sytuacją gdybyśmy na siłę w płaczu i złości próbowali ćwiczyć z niemowlęciem.

Czyli rodzice przy ustalaniu terminu wizyty, powinni wziąć pod uwagę harmonogram / plan dnia dziecka?

A.B.: Rutyna, nam dorosłym kojarzy się nie najlepiej, ale w przypadku dzieci szczególnie tych najmniejszych jest to coś, co daje im bezpieczeństwo, wyrabia dobre nawyki. Ten ład i porządek ułatwia dziecku poznawanie świata i kontrolowanie emocji. Dlatego też, zachęcam aby brać pod uwagę plan dnia podczas planowania wizyty z maleństwem. Najlepszy moment to taki, gdy dziecko jest najedzone (około 30 minut po karmieniu) i wyspane.

Fizjoterapia niemowlaka

Umawiając się na wizytę o czym powinni jeszcze pamiętać?

A.B.: Dobrym pomysłem jest zapisanie pytań, które chcemy zadać fizjoterapeucie oraz nagranie dziecka podczas wykonywania aktywności, którą chcemy skonsultować. Zazwyczaj jest tak, że w gabinecie podczas pierwszej wizyty dziecko prezentuje się nieco inaczej niż na co dzień w warunkach domowych.

Czy warto zabrać ulubione zabawki dziecka, czy rodzice powinni zdać się na wyposażenie gabinetu?

A.B.: Nie ma przymusu zabierania ze sobą zabawek. Gabinet jest bogato wyposażony, ale pomimo to zachęcam do przyniesienia ze sobą jednej lub dwóch ulubionych zabawek dziecka. Można je schować 2-3 dni przed wizytą, tak aby w jej trakcie niemowlę ”na nowo” było nimi zainteresowane.

Wiemy, kiedy rodzice mogą zgłaszać się na wizytę do fizjoterapeuty, a czy istnieją jakieś przeciwwskazania?

A.B.: Wizytę warto przenieść na inny termin, gdy dziecko jest w trakcie infekcji lub w tym samym dniu ma zaplanowane szczepienie.

Gorszy dzień może mieć każdy, nie zawsze da się przewidzieć czy w drodze dziecko nie stanie się marudne – co może przeszkodzić w prowadzeniu zamierzonej terapii.

A.B.: Zgadza się, tzw. gorszy dzień dziecka trudno przewidzieć. Podczas płaczu i marudzenia ciężko jest prawidłowo ocenić rozwój ruchowy maleństwa oraz efektywnie z nim pracować. W związku z tym warto również w takiej sytuacji przesunąć wizytę.

Czy w terapii z niemowlęciem powinien uczestniczyć jeden rodzic, oboje czy ich obecność jest zbędna?

A.B.: Przynajmniej jeden z rodziców powinien uczestniczyć w terapii niemowlęcia. Jest to ważne ze względu na konieczne zaangażowanie rodzica w proces fizjoterapii. Podczas wizyty fizjoterapeuta przekazuje wiele istotnych informacji na temat postępowania z niemowlęciem, zadań i ćwiczeń domowych. Ponadto wielokrotnie w trakcie terapii rodzic może pomóc fizjoterapeucie poprzez np. zabawianie dziecka w odpowiedni sposób, aby umożliwić efektywne wykonanie ćwiczeń.

Przebieg i postęp terapii zależny jest od zaangażowania rodziców? Czy są oni instruowani w gabinecie jak powinni postępować, ćwiczyć z dzieckiem w domu?

A.B.: Oczywiście! Zaangażowanie rodziców ma ogromne znaczenie dla przebiegu i efektywności fizjoterapii. Jak już wspomniałam, podczas wizyty pokazuję rodzicom jak pracować z dziećmi w domu, jakie elementy wprowadzić do codziennej pielęgnacji i zabawy, aby optymalnie wspomagać rozwój niemowlęcia.

Jako doświadczona terapeutka, jak oceniasz pracę z najmłodszymi pacjentami? Czy jest bardziej wymagająca niż praca z dorosłymi?

 A.B.:  Zdecydowanie tak! Jest to praca bardziej dynamiczna, wymagająca nieustannego podążania za dzieckiem oraz dostosowywania moich technik do czasem bardzo niecodziennych i zaskakujących warunków. W zachęceniu dzieci do współpracy pomaga mi kreatywne podejście i wprowadzanie elementów zabawy do terapii. W moim gabinecie nie ma nudy i za to uwielbiam swoją pracę (uśmiech).

Moja pierwsza niemowlęca wizyta u fizjoterapety

Czy zauważasz rosnącą świadomość młodych rodziców i tym samym rosnącą ilość wizyt z niemowlętami?

A.B.: Tak, obserwuję taką tendencję i bardzo mnie to cieszy ze względu na korzyści płynące z tego dla dziecka. Duży wpływ na wzrost świadomości rodziców mają informacje płynące od neonatologów i pediatrów oraz pozytywna „edukacja internetowa”. Chciałabym w tym miejscu podkreślić, że absolutnie nie należy samodzielnie diagnozować dzieci i aplikować terapii „doktora Google”. Jeżeli rodzice mają jakiekolwiek wątpliwości zalecam konsultację fizjoterapeutyczną, a nie internetową.

Podsumowując. Rodzice z niemowlętami mogą pojawić się w gabinecie fizjoterapeuty nawet profilaktycznie?

A.B.:  Wszyscy doskonale wiemy, że lepiej zapobiegać niż leczyć! Zachęcam więc do konsultowania dzieci, aby na jak najwcześniejszym etapie wychwycić ewentualne nieprawidłowości rozwoju psychoruchowego. Natomiast w sytuacji, gdy dziecko rozwija się prawidłowo zapraszam po wartościowe wskazówki, które sprawią, że opieka nad malcem będzie lżejsza i przyjemna dla obu stron.

Odpowiedzi udziela Anna Borowiecka
Artykuł pochodzi z nr 5 MAGAZYN FIZJOMED, wyd. Fundacja FIZJOMED

Related Posts

Zostaw Komentarz

KIEDY MARTWIĆ SIĘ ŻE DZIECKO MAŁO JE

POLECANE ARTYKUŁY

Instagram

Przypominamy, że jesteśmy dla Was online! ---
Do kogo możecie się umówić na konsultację online?
---
👉 Do osteopatów: Filipa, Wojciecha, Marka i Anny.
👉 Do fizjoterapeutów: Marzeny, Anny, Katarzyny i Karoliny.
👉 Do neurologopedów: Marty, Edyty, Anny ale również do Małgorzaty - terapeuty metodą Castillo Moralesa, Doroty (psychologa) oraz Magdaleny (doradcy laktacyjnego).
---
Jest nas sporo i możemy nieść pomoc w zakresie m.in. profilaktyki, zdrowia, treningu bez wychodzenia z domu, pomocy kobietom w ciąży, po porodzie czy w trakcie połogu, małym pociechom, kobietom karmiącym piersią itd. ---
Jeżeli potrzebujecie pomocy jesteśmy dla Was całym zespołem FIZJOMED !
Więcej informacji w bio 🔝
---
#fi #fizjomed #centrumfizjomed #centrumosteopatii #centrumfizjoterapii #konsultacjeonline #treningonline #osteopatiaonline #fizjoterapiaonline #osteopatakrakow #fizjoterapiakrakow #neurologopediakrakow #doradcalaktacyjnykrakow
Rozpoczynamy 3️⃣ tydzień. Bardzo chcielibyśmy wrócić do pracy w realnym świecie, do spotkań z pacjentami, jednak sytuacja zmusza nas do wydłużenia kwarantanny i do 13.04 będziemy starali się nieść pomoc zdalnie, z naszych domów. ---
Od dzisiaj wprowadzamy możliwość umówienia pierwszych wizyt do ✅osteopatów, ✅fizjoterapeutów oraz ✅doradcy laktacyjnego. ---
Szczegóły oraz cennik usług dostępny jest na naszej stronie (link w bio🔝). ---
Do zobaczenia online! ---
#fi #centrumfizjomed #centrumosteopatii #centrumfizjoterapii #fizjomedkrakow #osteopatakrakow #osteopatiakrakow #konsultacjeonline #strefapacjenta
📯 Pracujemy nad specjalnym odcinkiem Q&A!
Jeżeli macie jakiekolwiek pytania dotyczące osteopatii, jej możliwości, profilaktyki, roli jaką może odegrać po zakończeniu się aktualnej sytuacji możecie je do nas wysyłać na 📧 zapytaj@fizjomed.com.pl lub w wiadomości prywatnej na Instagramie. ---
Na nadesłane pytania odpowiadać będzie Filip Pięta - osteopata.
---
Czekamy!
#fi #fizjomed #centrumfizjomed #centrumosteopatii #centrumfizjoterapii #osteopatakrakow #zdrowie #fizjomedkrakow #profilaktyka
Chcielibyśmy być w Fizjomed Prywatne Centrum Osteopatii i Fizjoterapii przy ul. Królowej Jadwigi 281a, ale w dalszym ciągu jesteśmy w naszych domach.
By być bliżej pracy rozpoczynamy kolejny tydzień 👨🏻‍💻👩🏼‍💻👨🏼‍💻konsultacji online.
---
Do kogo możecie się umówić na konsultację? 👨🏻‍💻👩‍💻Do osteopatów, fizjoterapeutów, neurologopedów, psychologa, terapeuty metodą Castillo Moralesa i doradcy laktacyjnej. ---
Godziny konsultacji online każdego ze specjalistów dostępne są w rejestracji 📞 503 618 066 📞730 350 281 📞733 220 380.
---
Szczegóły w bio (🔝)
---
Przypominamy o stworzonej grupie FIZJOMED - STREFA PACJENTA, do której dołączenia zachęcamy wszystkich, którzy byli objęci opieką w naszym centrum!:) ---
#fizjomed #centrumfizjomed #centrumosteopatii #osteopatia #fizjoterapiakrakow #osteopatiakrakow #fi #fundacjafizjomed #koronawirus #neurologopediakrakow #krakow
Jesteśmy z Wami online! 👩🏼‍💻👨🏻‍💻👩🏻‍💻 Mija drugi dzień odkąd uruchomiliśmy #konsultacjeonline. Cieszymy się, że spotkały się  Waszym zainteresowaniem:) Dzięki takiemu rozwiązaniu nasi specjaliści mogą pozostawać z Wami w kontakcie, wykonywać swoją prace i w dalszym ciągu nieść pomoc! 💛
To dla nas bardzo ważne! ---
Na wizyty możecie umawiać się przez naszą rejestrację od poniedziałku do piątku. ---
Przypominamy, ze konsultacje są dla osób, które związane były z naszym centrum. Niestety, nie jesteśmy w stanie konsultować pierwszych wizyt. ---
Trzymajcie się ciepło i łączcie się z nami online! 👩🏼‍💻👨🏻‍💻 (więcej informacji w bio🔝). ---
#fi #fizjomed #centrumfizjomed #fizjomedkrakow #centrumosteopatii #centrumfizjoterapii #osteopatakrakow #fizjoterapiakraków #ndtbobath
📣 Dzielimy się informacjami!
Dzięki pomocy FUNDACJI FIZJOMED dla pacjentów objętych opieką Fizjomed Prywatne Centrum Osteopatii i Fizjoterapii udostępniamy możliwość bezpłatnej 📲konsultacji online. ---
Dzięki takiemu rozwiązaniu nasi terapeuci będą mogli pozostać z Państwem w kontakcie i w dalszym ciągu nieść pomoc. --- Szczegóły dostępne są na naszej stronie (link w bio🔝). ---
Jesteśmy dla Was od poniedziałku do piątku! 💛
#fi #fizjomed #fundacjafizjomed #centrumosteopatii #centrumfizjomed #centrumfizjoterapii #osteopatia #osteopata #fizjoterapia #neurologopedia #krakow #zostańwdomu

Magazyn Fundacji Fizjomed

magazyn-rehabilitacja-fizjomed-nr5