Zastosowanie metody NDT-Bobath w rehabilitacji pediatrycznej

Zastosowanie metody NDT-Bobath w rehabilitacji pediatrycznej

W myśl tej zasady celem w metodzie NDT-Bobath jest wywołanie samodzielnej reakcji dziecka w odpowiedzi na zastosowane wspomaganie terapeuty.

Pierwsze dwa, trzy lata życia to czas najintensywniejszego rozwoju psychoruchowego. Cały proces dojrzewania funkcjonalnego trwa do około 17 roku życia. W tym czasie każdy miesiąc, tydzień a nawet dzień przynosi kolejne nowe, zachwycające rodziców zmiany i umiejętności. Równocześnie zmienia się liczba i rodzaj połączeń między neuronami przetwarzającymi ogrom informacji płynących z zewnątrz. Kiedy mózg niemowlaka przetworzy wystarczającą ilość bodźców na dany moment, szukając wytchnienia – zasypia. Podczas snu mózg konsoliduje ślady pamięciowe, czyli po prostu się uczy. I tak, noworodek przesypia 21 godzin, pięciolatek 12 godzin, a człowiek dorosły 7-8 godzin.

Nie uczymy ruchów, ale czynimy by były one możliwe – (K. B. Bobath 1981)

Pierwsze niepokojące sygnały - pomoc metodą NDT-Bobath

Kiedy pojawiają się sygnały, że dziecko rozwija się nietypowo, z pomocą przychodzą fizjoterapeuci metody NDT-Bobath. Metoda została zapoczątkowana w latach 40. XX wieku w Londynie, przez małżeństwo Bertę i Karela Bobath. Jest doceniana przez fizjoterapeutów i pediatrów za zgodność z naturalnymi potrzebami motorycznymi dzieci. U podstaw koncepcji leży dokładna znajomość sekwencji rozwoju noworodka, Niemowlęcia i dziecka oraz ewentualnych nieprawidłowości, które można u nich zaobserwować.

Na podstawie obserwacji stworzono skale rozwojowe, które mówią o tym, w jakim czasie 50% dzieci z badanej populacji opanowało daną umiejętność. Jest to baza do badania i oceny w metodzie NDT-Bobath. Dzieci w pierwszych miesiącach życia zdobywają kamienie milowe rozwoju. I tak wg skal rozwojowych, około 3 miesiąca życia niemowlęta kontrolują głowę w symetrii, między 2 a 5 miesiącem życia obracają się z pleców na brzuch i odwrotnie, między 6 a 8 miesiącem siadają samodzielnie, a między 12 a 18 miesiącem zaczynają chodzić.

Trzeba pamiętać jednak, że każdy maluch ma swoje indywidualne tempo rozwoju i najlepsze co możemy zrobić w tej sytuacji, to dać dziecku czas i stworzyć mu optymalnie warunki środowiskowe.

ile-snu-potrzebuja-dzieci-infografika

Istotna rola rodziców w rehabilitacji

W usprawnianiu dzieci metodą NDT-Bobath istotną rolę pełnią rodzice i opiekunowie dziecka. Bez ich aktywnego udziału trudno o dobre efekty terapeutyczne. Ponadto włączając rodziców w terapię dziecka, zapewniamy mu poczucie bezpieczeństwa i miłości. Każda rozłąka malucha z rodzicami może być dla niego niemiłym doświadczeniem, stąd ćwiczenia odbywają się w obecności rodziców.

Ćwiczenia mają na celu wspomaganie rozwoju dziecka i kształtowanie prawidłowych wzorców. Są one jednak ograniczone w czasie, co nie daje pełnej możliwości utrwalenia efektów w trakcie terapii. Do tego potrzebne jest wielokrotne powtarzanie wspomagań w trakcie codziennych czynności takich jak opieka, pielęgnacja i zabawa z dzieckiem. Na tym właśnie polega rola rodziców. Każda czynność wykonywana z udziałem dziecka może działać terapeutycznie, jeśli jest wykonywana prawidłowo. W przeciwnym przypadku może utrwalać i pogłębiać nieprawidłowości.

Właśnie dlatego tak dużą uwagę w metodzie NDT-Bobath przywiązuje się, obok ćwiczeń, do prawidłowego karmienia, ubierania, rozbierania, podnoszenia, noszenia i zabawy. Podczas tych czynności dziecko uczy się, doświadcza, reaguje i integruje zmysły.

metoda NDT Bobath w rehabilitacji

(…) usprawnianie, szczególnie rozpoczęte wcześnie połączone z dobrą współpracą rodziców – to początek drogi w kierunku odkrywania możliwości dziecka – (K. i B. Bobath) – i na to terapeuci NDT- Bobath liczą ze strony rodziców.

 

Tekst mgr Anna Borowiecka (fizjoterapeutka i terapeutką NDT-Bobath)
Artykuł pochodzi z nr 3 MAGAZYN FIZJOMED, wyd. Fundacja FIZJOMED

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Q&A PYTANIA DO NASZYCH SPECJALISTÓW

POLECANE ARTYKUŁY

Instagram

1️⃣5️⃣ lipca - Światowy Dzień bez telefonu komórkowego.
---
Funkcja telefonu komórkowego na przestrzeni lat uległa diametralnej zmianie. Z urządzenia, które miało służyć do komunikowania się, stał się najbardziej osobistym przedmiotem, w którym przechowujemy wszystko. ---
Jak korzystanie ze smartfona wpływa na naszą postawę i organizm? 
Pochylona głowa, zamknięta klatka piersiowa to zmiany widoczne na pierwszy rzut oka. Niestety nie są jedynymi. ▶️"Texting thumb" - dolegliwość polegająca na znacznym przeciążeniu, zwyrodnieniu mięśni kciuka na skutek nieustannego klikania w klawiaturę. ▶️Zmiany w obrębie kręgosłupa. ▶️"Łokieć tenisisty" - stan zapalny grupy mięśni prostownika nadgarstka i palców w okolicy bocznej stawu łokciowego. ▶️Przeciążenia, stany zapalne w obrębie układu mięśniowo-powięziowego.
---
Choć święto jest nieformalne (utworzone zostało przez internautów), może warto przystanąć i zastanowić się czy nie jesteśmy za bardzo "przyklejeni" do naszych telefonów.
---
#fi #fizjomed #centrumfizjomed #fizjomedosteopatia #fizjomedfizjoterapia #światowydzieńbeztelefonukomórkowego #zdrowie #textingthumb #zdrowie #osteopata #osteopatia #fizjoterapia
🎬Zbieramy pytania do następnego odcinka Q&A! (#zapytajfizjomed)
---
Nurtuje was jakieś pytanie dotyczące 🔸zdrowia 🔸rehabilitacji 🔸fizjoterapii 🔸technik, którymi pracujemy 🔸profilaktyki 🔸aktywności fizycznej 🔸urazów 🔸przewlekłych dolegliwości ... możecie je teraz zadać!
Wiadomości możecie wysłać tutaj albo na @: zapytaj@fizjomed.com.pl
---
We czwartek 25.07 Piotr Federowicz (fizjoterapeuta, student osteopatii) będzie na nie odpowiadał! ---
Zobaczcie ostatnie 6 odcinków  m.in. o osteopatii, fizjoterapii, profilaktyce dla dzieci i kobiet w ciąży, wskazaniach do wizyt. 
Link w BIO🔝
---
#fi #fizjomed #centrumfizjomed #centrumosteopatii #centrumfizjoterapii #osteopatia #magazynfizjomed #fimagazyn #zapytajfizjomed #zdrowie #fizjoterapia #osteopata #typytaszmyodpowiadamy #dziecko #krakow
DOBRZE WIEDZIEĆ 🎈🎈🎈PORADNIK DLA RODZICA
---
Jesteś świeżo upieczonym rodzicem? 👨‍👩‍👧
---
Pierwszy okres życia dziecka wymaga od opiekuna wiele uwagi. 
Podnoszenie, odkładanie, noszenie dziecka to najczęściej powtarzane czynności w ciągu dnia. ---
Jeżeli chcecie mieć pewność, że wykonujecie je poprawnie, zachęcamy do obejrzenia filmu, w którym mgr Anna Borowiecka (#fizjoterapeuta, terapeuta metody #NDTBobath), podpowiada jak właściwie wykonywać wspomniane czynności, by dziecko mogło aktywnie uczestniczyć w obserwacji świata. 
Link w BIO🔝
--- Mamy nadzieję, że będzie dla Was pomocny:) #fi #fizjomed #centrumfizjomed #centrumosteopatii #ndtbobath #ndtbobathbaby #dziecisawazne #niemowle #pielegnacjaniemowlaka
Zapowiada się nie tyle słoneczny, co upalny dzień! 
I choć na tarasie przyjemnie  świeci słońce, zapraszamy wszystkich do środka - jest jeszcze przyjemniej bo mamy klimatyzację 🌬
☀️U nas termometr pokazuje już 32 stopnie, a u Was? ---
#fi #fizjomed #osteopata #osteopatia #centrumfizjoterapii #centrumosteopatii #lato #latowmiescie #zdrowie
Gorąca informacja z pierwszej ręki:) ---
Zastanawiacie się co osteopaci robią w wolnym czasie? :) ---
Między innymi pokonują
dystans #cortinatrail2019 - 48km podczas imprezy #lasportivalavaredoultratrail. ---Jesteśmy dumni, że na metę szczęśliwie dotarła Anna i Filip (specjaliści z naszego teamu!).
Teren wcale nie był łatwy - zobaczcie sami! ---
Wielkie 👏🏻 i gratulacje! 
Jesteśmy z Was dumni! ---
#cortina #osteopata #fi #fizjomed #centrumfizjomed #bieggorski #cortinatrail #centrumfizjoterapii #osteopatia #osteopatapolska
Szybko nam lecą te miesiące:) Ostatni czwartek czerwca i 6 odcinek Q&A! ---
Tym razem na nadesłane przez was pytanka odpowiadał Marek Mrowiec (osteopata, fizjoterapeuta). Czego możecie się dowiedzieć? 🔸Czy z wizyt u osteopaty można korzystać na NFZ 🔸Czy osteopatia może pomóc na bolesne miesiączki, migreny, wspomóc odporność albo zwalczyć katar sienny 🔸Czy fizjoterapeuta wykonuje masaż 🔸Jakie są przeciwwskazania do wizyty u osteopaty? ---
Naturalnie to tylko część pytań. Zobaczcie cały odcinek na naszym kanale (link w bio 🔝). ---
A już za miesiąc - 25.07 kolejny odcinek z waszymi pytaniami! 
Piszcie i pytajcie:) zapytaj@fizjomed.com.pl ! 
#fi #fizjomed #centrumfizjomed #centrumosteopatii #centrumfizjoterapii #osteopata #osteopatia #zapytajfizjomed #osteopatiapolska #zdrowie #masaz #krakow

Magazyn Fizjomed

magazyn-rehabilitacja-fizjomed