Zastosowanie metody NDT-Bobath w rehabilitacji pediatrycznej

Zastosowanie metody NDT-Bobath w rehabilitacji pediatrycznej

W myśl tej zasady celem w metodzie NDT-Bobath jest wywołanie samodzielnej reakcji dziecka w odpowiedzi na zastosowane wspomaganie terapeuty.

Pierwsze dwa, trzy lata życia to czas najintensywniejszego rozwoju psychoruchowego. Cały proces dojrzewania funkcjonalnego trwa do około 17 roku życia. W tym czasie każdy miesiąc, tydzień a nawet dzień przynosi kolejne nowe, zachwycające rodziców zmiany i umiejętności. Równocześnie zmienia się liczba i rodzaj połączeń między neuronami przetwarzającymi ogrom informacji płynących z zewnątrz. Kiedy mózg niemowlaka przetworzy wystarczającą ilość bodźców na dany moment, szukając wytchnienia – zasypia. Podczas snu mózg konsoliduje ślady pamięciowe, czyli po prostu się uczy. I tak, noworodek przesypia 21 godzin, pięciolatek 12 godzin, a człowiek dorosły 7-8 godzin.

Nie uczymy ruchów, ale czynimy by były one możliwe – (K. B. Bobath 1981)

Pierwsze niepokojące sygnały - pomoc metodą NDT-Bobath

Kiedy pojawiają się sygnały, że dziecko rozwija się nietypowo, z pomocą przychodzą fizjoterapeuci metody NDT-Bobath. Metoda została zapoczątkowana w latach 40. XX wieku w Londynie, przez małżeństwo Bertę i Karela Bobath. Jest doceniana przez fizjoterapeutów i pediatrów za zgodność z naturalnymi potrzebami motorycznymi dzieci. U podstaw koncepcji leży dokładna znajomość sekwencji rozwoju noworodka, Niemowlęcia i dziecka oraz ewentualnych nieprawidłowości, które można u nich zaobserwować.

Na podstawie obserwacji stworzono skale rozwojowe, które mówią o tym, w jakim czasie 50% dzieci z badanej populacji opanowało daną umiejętność. Jest to baza do badania i oceny w metodzie NDT-Bobath. Dzieci w pierwszych miesiącach życia zdobywają kamienie milowe rozwoju. I tak wg skal rozwojowych, około 3 miesiąca życia niemowlęta kontrolują głowę w symetrii, między 2 a 5 miesiącem życia obracają się z pleców na brzuch i odwrotnie, między 6 a 8 miesiącem siadają samodzielnie, a między 12 a 18 miesiącem zaczynają chodzić.

Trzeba pamiętać jednak, że każdy maluch ma swoje indywidualne tempo rozwoju i najlepsze co możemy zrobić w tej sytuacji, to dać dziecku czas i stworzyć mu optymalnie warunki środowiskowe.

ile-snu-potrzebuja-dzieci-infografika

Istotna rola rodziców w rehabilitacji

W usprawnianiu dzieci metodą NDT-Bobath istotną rolę pełnią rodzice i opiekunowie dziecka. Bez ich aktywnego udziału trudno o dobre efekty terapeutyczne. Ponadto włączając rodziców w terapię dziecka, zapewniamy mu poczucie bezpieczeństwa i miłości. Każda rozłąka malucha z rodzicami może być dla niego niemiłym doświadczeniem, stąd ćwiczenia odbywają się w obecności rodziców.

Ćwiczenia mają na celu wspomaganie rozwoju dziecka i kształtowanie prawidłowych wzorców. Są one jednak ograniczone w czasie, co nie daje pełnej możliwości utrwalenia efektów w trakcie terapii. Do tego potrzebne jest wielokrotne powtarzanie wspomagań w trakcie codziennych czynności takich jak opieka, pielęgnacja i zabawa z dzieckiem. Na tym właśnie polega rola rodziców. Każda czynność wykonywana z udziałem dziecka może działać terapeutycznie, jeśli jest wykonywana prawidłowo. W przeciwnym przypadku może utrwalać i pogłębiać nieprawidłowości.

Właśnie dlatego tak dużą uwagę w metodzie NDT-Bobath przywiązuje się, obok ćwiczeń, do prawidłowego karmienia, ubierania, rozbierania, podnoszenia, noszenia i zabawy. Podczas tych czynności dziecko uczy się, doświadcza, reaguje i integruje zmysły.

metoda NDT Bobath w rehabilitacji

(…) usprawnianie, szczególnie rozpoczęte wcześnie połączone z dobrą współpracą rodziców – to początek drogi w kierunku odkrywania możliwości dziecka – (K. i B. Bobath) – i na to terapeuci NDT- Bobath liczą ze strony rodziców.

 

Tekst mgr Anna Borowiecka (fizjoterapeutka i terapeutką NDT-Bobath)
Artykuł pochodzi z nr 3 MAGAZYN FIZJOMED, wyd. Fundacja FIZJOMED

Zostaw Komentarz

Q&A PYTANIA DO NASZYCH SPECJALISTÓW

POLECANE ARTYKUŁY

Instagram

Czeka was pierwsza wizyta z niemowlęciem u fizjoterapeuty? 👶🏻
Nie wiecie co ze sobą zabrać?
Jak się przygotować?
---
Z pomocą i odpowiedzią na nurtujące pytania spieszy fizjoterapeuta i terapeutka NDT-Bobath - Anna Borowiecka. ---
Zachęcamy do obejrzenia filmu (link w bio 🔝), w którym podpowiada jakie akcesoria mogą być przydatne na wizycie z niemowlęciem, nie tylko dla rodziców ale też dla dziecka. --- #fi #fizjomedkrakow #fizjomed #fizjomedosteopatia #osteopata #fizjoterapia #ndtbobath #fizjoterapianiemowląt #fizjomedfizjoterapia #wizytaufizjoterapeuty
Dawca szpiku? To możesz być Ty! --- U członka rodziny jednego z naszych terapeutów zdiagnozowano białaczkę limfoblastyczną typ T. Niestety osoby najbliższe nie są wystarczająco zgodne, aby zostać dawcą szpiku kostnego. ---
---
Przyłączamy się i wspieramy prośbę o rejestrację do bazy dawcy szpiku @dkms_pl . 🔸To nie boli, 🔸nic nie kosztuje, 💛a może uratować życie!
👉🏻My już się zarejestrowaliśmy, a Wy?
#fi #fizjomed #centrumosteopatii #centrumfizjoterapii #centrumfizjomed #fizjomedkrakow #osteopatia #dawcaszpiku #ratujezycie #dkmspolska #dkmslife❤️
Udostępniamy przedostatni odcinek Q&A - PYTANIA I ODPOWIEDZI w tym roku.
---
W październiku na wasze pytania odpowiada Anna Zajączkowska-Drożdż (#fizjoterapeuta, #osteopata). Jeżeli chcecie dowiedzieć się m.in.:
🔸czym różni się wizyta u fizjoterapeuty od wizyty u osteopaty, 🔸jak zwracać się do osteopaty, 🔸o co możecie zostać zapytani na pierwszej wizycie?
Koniecznie zobaczcie nowy odcinek ➡️https://www.youtube.Udostępniamy przedostatni odcinek Q&A - PYTANIA I ODPOWIEDZI w tym roku.

W październiku na wasze pytania odpowiada Anna Zajączkowska-Drożdż(#fizjoterapeuta, #osteopata). Jeżeli chcecie dowiedzieć się m.in.:
🔸czym różni się wizyta u fizjoterapeuty od wizyty u osteopaty, 🔸jak zwracać się do osteopaty, 🔸o co możecie zostać zapytani na pierwszej wizycie?
Koniecznie zobaczcie nowy odcinek (link w bio 🔝). ---
ℹ️ Przypominamy, że wszystkie odcinki Q&A (#zapytajfizjomed) powstają dzięki WAM! W jaki sposób?
Zasada jest prosta, wy pytacie - my odpowiadamy! 📣28 listopada zapraszamy na ostatni odcinek serii Q&A w tym roku!
Kto będzie odpowiadał na wasze pytania? 
Osteopata czy neurologopeda zajmujący się terapią niemowląt i małych dzieci z trudnościami w realizowaniu funkcji pokarmowych?
To zależy od Was! Sami dokonajcie wyboru! :)
---
📧Czekamy na wasze pytania: zapytaj@fizjomed.com.pl
#zapytajfizjomed #fi #fizjomedkrakow #fizjomed #osteopatakrakow #osteopatia #fizjoterapia #zdrowie #dziecisawazne #krakow
Przybliżamy osobę Magdaleny Słaby, która od listopada będzie współpracowała z naszym centrum jako #certyfikowanydoradcalaktacyjny !
---
Magdalena, jest położną oraz doradcą laktacyjnym na oddziale Kliniki Neonatologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Swoją wiedzą dzieli się z rodzicami spodziewającymi się dziecka w szkołach rodzenia, a także po jego narodzinach.
---
W naszym centrum, będzie służyła poradą wszystkim kobietom, które mają ▫️wątpliwości dotyczące karmienia piersią (m.in.: nie są pewne swojego postępowania w karmieniu, nie wiedzą jak mają odżywiać się w okresie karmienia, mają trudność w prawidłowym przystawianiu dziecka do piersi), ▫️martwią się, że dziecko jest niespokojne bo się przejada lub nie najada, ▫️odczuwają ból piersi (ból i poranienie brodawek, mają twarde piersi), ▫️chciałyby karmić piersią.
---
Szczegóły w rejestracji (bio🔝) #fi #fizjomed #centrumfizjomed #doradcalaktacyjny #doradcalaktacyjnykrakow #centrumdlamam #centrumdlakobiet #macierzynstwo #fizjomedkrakow #zdrowiekraków
Dziś obchodzony jest  #EuropejskiDzieńSeniora 👵👴
---
Święto to, ma za zadanie zwrócenie uwagi na społeczne funkcjonowanie seniorów, na zapobieganie wykluczenia osób w podeszłym wieku z życia społecznego, ułatwienie dostępu do opieki medycznej i tym samym podejmowanie działań poprawiających jakość życia codziennego. ---
Seniorzy, to grupa która w Fizjomed Prywatne Centrum Osteopatii i Fizjoterapii zajmuje szczególne miejsce. ---
Wszystkim Seniorom, życzymy dużo sił oraz energii i dziękujemy za zaufanie! ---
#fi #fizjomed #centrumfizjomed #centrumosteopatii #centrumfizjoterapeuty #centrumfizjoterapii #osteopata #osteopatia #dzienseniora #europejskidzienseniora #krakow #fizjomedkrakow

Magazyn Fizjomed

magazyn-rehabilitacja-fizjomed