Zastosowanie metody NDT-Bobath w rehabilitacji pediatrycznej

Zastosowanie metody NDT-Bobath w rehabilitacji pediatrycznej

W myśl tej zasady celem w metodzie NDT-Bobath jest wywołanie samodzielnej reakcji dziecka w odpowiedzi na zastosowane wspomaganie terapeuty.

Pierwsze dwa, trzy lata życia to czas najintensywniejszego rozwoju psychoruchowego. Cały proces dojrzewania funkcjonalnego trwa do około 17 roku życia. W tym czasie każdy miesiąc, tydzień a nawet dzień przynosi kolejne nowe, zachwycające rodziców zmiany i umiejętności. Równocześnie zmienia się liczba i rodzaj połączeń między neuronami przetwarzającymi ogrom informacji płynących z zewnątrz. Kiedy mózg niemowlaka przetworzy wystarczającą ilość bodźców na dany moment, szukając wytchnienia – zasypia. Podczas snu mózg konsoliduje ślady pamięciowe, czyli po prostu się uczy. I tak, noworodek przesypia 21 godzin, pięciolatek 12 godzin, a człowiek dorosły 7-8 godzin.

Nie uczymy ruchów, ale czynimy by były one możliwe – (K. B. Bobath 1981)

Pierwsze niepokojące sygnały - pomoc metodą NDT-Bobath

Kiedy pojawiają się sygnały, że dziecko rozwija się nietypowo, z pomocą przychodzą fizjoterapeuci metody NDT-Bobath. Metoda została zapoczątkowana w latach 40. XX wieku w Londynie, przez małżeństwo Bertę i Karela Bobath. Jest doceniana przez fizjoterapeutów i pediatrów za zgodność z naturalnymi potrzebami motorycznymi dzieci. U podstaw koncepcji leży dokładna znajomość sekwencji rozwoju noworodka, Niemowlęcia i dziecka oraz ewentualnych nieprawidłowości, które można u nich zaobserwować.

Na podstawie obserwacji stworzono skale rozwojowe, które mówią o tym, w jakim czasie 50% dzieci z badanej populacji opanowało daną umiejętność. Jest to baza do badania i oceny w metodzie NDT-Bobath. Dzieci w pierwszych miesiącach życia zdobywają kamienie milowe rozwoju. I tak wg skal rozwojowych, około 3 miesiąca życia niemowlęta kontrolują głowę w symetrii, między 2 a 5 miesiącem życia obracają się z pleców na brzuch i odwrotnie, między 6 a 8 miesiącem siadają samodzielnie, a między 12 a 18 miesiącem zaczynają chodzić.

Trzeba pamiętać jednak, że każdy maluch ma swoje indywidualne tempo rozwoju i najlepsze co możemy zrobić w tej sytuacji, to dać dziecku czas i stworzyć mu optymalnie warunki środowiskowe.

ile-snu-potrzebuja-dzieci-infografika

Istotna rola rodziców w rehabilitacji

W usprawnianiu dzieci metodą NDT-Bobath istotną rolę pełnią rodzice i opiekunowie dziecka. Bez ich aktywnego udziału trudno o dobre efekty terapeutyczne. Ponadto włączając rodziców w terapię dziecka, zapewniamy mu poczucie bezpieczeństwa i miłości. Każda rozłąka malucha z rodzicami może być dla niego niemiłym doświadczeniem, stąd ćwiczenia odbywają się w obecności rodziców.

Ćwiczenia mają na celu wspomaganie rozwoju dziecka i kształtowanie prawidłowych wzorców. Są one jednak ograniczone w czasie, co nie daje pełnej możliwości utrwalenia efektów w trakcie terapii. Do tego potrzebne jest wielokrotne powtarzanie wspomagań w trakcie codziennych czynności takich jak opieka, pielęgnacja i zabawa z dzieckiem. Na tym właśnie polega rola rodziców. Każda czynność wykonywana z udziałem dziecka może działać terapeutycznie, jeśli jest wykonywana prawidłowo. W przeciwnym przypadku może utrwalać i pogłębiać nieprawidłowości.

Właśnie dlatego tak dużą uwagę w metodzie NDT-Bobath przywiązuje się, obok ćwiczeń, do prawidłowego karmienia, ubierania, rozbierania, podnoszenia, noszenia i zabawy. Podczas tych czynności dziecko uczy się, doświadcza, reaguje i integruje zmysły.

metoda NDT Bobath w rehabilitacji

(…) usprawnianie, szczególnie rozpoczęte wcześnie połączone z dobrą współpracą rodziców – to początek drogi w kierunku odkrywania możliwości dziecka – (K. i B. Bobath) – i na to terapeuci NDT- Bobath liczą ze strony rodziców.

 

Tekst mgr Anna Borowiecka (fizjoterapeutka i terapeutką NDT-Bobath)
Artykuł pochodzi z nr 3 MAGAZYN FIZJOMED, wyd. Fundacja FIZJOMED

Zostaw Komentarz

Q&A PYTANIA DO NASZYCH SPECJALISTÓW

POLECANE ARTYKUŁY

Instagram

Dobrego tygodnia!:) ---
#fi #fizjomed #centrumfizjomed #centrumosteopatii #osteopata #fizjomedkrakow #fizjoterapia #fizjoterapeutakrakow
Zostały ostatnie sztuki 4 numeru #magazynfizjomed (#fimagazyn). ---
1️⃣0️⃣0️⃣ sztuk - w takim nakładzie zoatal wydrukowany ostatni numer MAGAZYNU FIZJOMED. ---
Od 2017 roku Fundacja Fizjomed (#fundacjafizjomed) we współpracy ze specjalistami z naszego centrum wydaje autorski i jedyny na rynku magazyn poświęcony osteopatii, zdrowiu, fizjoterapii, diecie, stylowi życia. 
Założeniem projektu jest realizacja statutu fundacji w zakresie promocji osteopatii, fizjoterapii, zdrowia, upowszechniania kultury fizycznej, działań profilaktycznych. ---
Fundacja dzięki #wplacamngo zbiera fundusze na wydruk kolejnego numeru, który do waszych rąk zostanie oddany w grudniu. ---
Na naszej stronie uruchomiliśmy kampanię do darowizn dzięki wpłacam.ngo. ---
Jeżeli chciałbyś nas wesprzeć 💸 - doceniając tym samym naszą pracę, możesz zrobić to na naszej stronie (link w bio🔝)
---
Każda złotówka będzie miała moc!
#fi #fizjomed #magazynfizjomed #centrumfizjomed #fundacjafizjomed #fimagazyn #ngo #zdrowie #dobraprasa #osteopatia #osteopata
Tegorocznym tematem obchodzonego dzisiaj Światowego Dnia Fizjoterapii jest przewlekły ból. ---
Przewlekły ból wpływa nie tylko na samopoczucie, ale również może przekładać się na obniżenie jakości życia w tym zaburzenia fizjologiczne, psychologiczne i społeczne.
Światowa Konfederacja Fizjoterapii (#WCPT) w tym roku stworzyła infografiki, które mają za zadanie uświadomić, jak istotną rolę w przypadku przewlekłego bólu odgrywa fizjoterapia i ludzie, którzy pracują w tym zawodzie! ---
🎉Wszystkim fizjoterapeutom z okazji dzisiejszego święta życzymy, by wykonywana praca i pomoc innym zawsze były ich pasją! 💛
---
źr. World Confederation for Physical Therapy.
#fi #fizjomed #centrumfizjomed #dzieńfizjoterapii #dzienfizjoterapii #fizjoterapeuta #fizjoterapia #fizjomedkrakow
Przypominamy, że ciężki plecak wpływa na postawę i organizm dziecka.
---
Waga plecaka powinna być odpowiednia do wieku i wagi dziecka. Przyjęto, że plecak nie powinien ważyć więcej niż 10% masy ciała dziecka.
---
W jaki sposób ciężar noszony na plecach może wpłynąć na postawę?
🔸 Noszenie ciężkiego plecaka wymusza nieprawidłową postawę (np. pochylenie sylwetki do przodu), co może być przyczyną długotrwałego bólu okolic karku.
🔸 Kiedy na ramionach dziecka wisi zbyt ciężki plecak, wytwarzają się niekorzystne, bolesne napięcia w mięśniach i stawach.
🔸 Zmiana postawy ciała (np. pochylenie do przodu) może skutkować bólem w odcinku piersiowym i lędźwiowym kręgosłupa, a także jego skrzywieniem.
🔸 Biodra mogą być obolałe, gdy będą próbowały utrzymać balans przy dodatkowym ciężarze.
🔸 Przeciążony plecak, może powodować bóle w obrębie kolan. Zmienia się wówczas wzorzec chodu i ułożenie ciała (postawa ciała).
---
Jeżeli już zauważyłeś, że postawa Twojego dziecka jest niewłaściwa - zareaguj zanim będzie za późno!
#fi #fizjomed #centrumfizjomed #centrumfizjoterapii #centrumosteopatii #osteopata #dzieckowszkole #szkoła #rokszkolny
Wraz z początkiem roku szkolnego ruszył program "ROSNĘ ZDROWO". 👶🏻👦🏻👧🏻
---
Autorski program został przygotowany w trosce o rozwój postawy i zdrowie dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. ---
Program skierowany jest do rodzicow, opiekunów, pedagogów. Realizowany jest w zainteresowanych tematem przedszkolach i szkołach. ---
"ROSNĘ ZDROWO" prowadzony jest przez doświadczoną w pracy z dziećmi fizjoterapeutką, terapeutką #ndtbobath - Annę Borowiecką. ---
Zgłoś swoje przedszkole lub szkołę do programu! 
Szczegóły w bio 🔝
#rosnezdrowo #fi #fizjomedkrakow #centrumfizjomed #fizjoterapiakrakow #dziecisawazne #osteopatiakrakow #zdrowiedziecka #szkoła #przedszkole #zdrowiedzieci #zdrowiedziecinajwazniejsze
Już jest! 8️⃣ Q&A, w którym na wasze pytania odpowiada Karolina - fizjoterapeuta i trener personalny. ---
Jeżeli chcecie dowiedzieć się m.in.: *️⃣czy bieganie jest dobre dla naszego organizmu, *️⃣czy można ćwiczyć codziennie, *️⃣dlaczego rehabilitacja przed zabiegiem jest wskazana, *️⃣czy można samemu się tapować... koniecznie zobaczcie nowy odcinek!
---
Już we wrześniu na wasze pytania będzie odpowiadał #osteopata. Kto taki? To niespodzianka! :) ---
Wysyłajcie swoje pytania na: zapytaj@fizjomed.com.pl, a teraz zobaczcie nowy odcinek!:) (link w bio🔝). ---
#fizjomed #fi #zapytajfizjomed #zdrowie #treningrehabilitacyjny #rehabilitacja #osteopatia #fizjoterapia #fizjomedkrakow #centrumfizjomed

Magazyn Fizjomed

magazyn-rehabilitacja-fizjomed