Kolka niemowlęca – jakie są jej przyczyny i co robić, gdy nic nie pomaga?

Do 40% niemowląt cierpi na kolkę jelitową (w zależności od przyjętych kryteriów rozpoznania). Problem ten – dosłownie i w przenośni – spędza sen z powiek tysiącom rodziców. Medycyna wskazuje na dziesiątki możliwych przyczyn tej dolegliwości. Poradniki i fora internetowe serwują setki polecanych rozwiązań.

A co w kwestii zwalczania kolek ma do powiedzenia osteopata – Marek Mrowiec?

Kolka – czyli 100 dni płaczu

Zdrowe dziecko płacze średnio 2,2 godziny dziennie do drugiego miesiąca życia. Po trzecim miesiącu – około 1 godzinę na dobę. W ten sposób informuje otoczenie o swoich potrzebach, emocjach lub dyskomforcie. Również płacz – intensywny, urywany, długotrwały i nie dający się ukoić, a pojawiający się głównie wieczorami – sygnalizuje kolkę jelitową u malucha.

problem-kolki-noworodków-osteopatia-pediatryczna

Jest to ostry, silny, przeszywający ból zlokalizowany w obrębie jamy brzusznej. Gdy wywołany nim płacz trwa co najmniej 3 godziny dziennie, występuje minimum 3 dni w tygodniu i powraca w ciągu przynajmniej 3 tygodni (tzw. reguła trzech), jego prawdopodobną przyczyną jest kolka. Płaczowi kolkowemu towarzyszy także prężenie się dziecka, podkurczanie i gwałtowne prostowanie nóżek. Dodatkowo pojawia się zaciskanie piąstek i zaczerwienienie na twarzy. Jego brzuszek natomiast jest napięty, twardy i powiększony w obwodzie. To wynik nagromadzenia się tam gazów.

Typowy dla kolki jest również nagły początek i koniec napadów płaczu. Najczęściej problem ten ujawnia się około drugiego tygodnia życia. Ustępuje samoistnie w trzecim–czwartym miesiącu. W skrajnych przypadkach może utrzymywać się do dziewiątego miesiąca (dotyczy 7% dzieci z kolką). Co robić przez te przysłowiowe „100 dni płaczu” (jak mawiają o kolce Chińczycy)? Czy maluszkowi można jakoś pomóc?

Dziesiątki przyczyn kolek

Nie ma jednego, skutecznego sposobu na kolkę. Jest to bowiem zaburzenie czynnościowe jelit o niejasnym i złożonym podłożu. Nieraz za kolką stoją głębsze problemy zdrowotne niemowlaka np. alergia pokarmowa, nietolerancja laktozy, zaburzenia mikroflory jelitowej (częste u dzieci urodzonych przez cesarskie cięcie) czy błędy dietetyczne mamy (spożywanie produktów zawierających siarkę, nadmiar nabiału, drożdży, glutenu, soi).

Podobnie jak aerofagia u maluszka (połykanie nadmiernej ilości powietrza podczas ssania). Mówi się również o związku kolki z biernym paleniem, nadwrażliwością na bodźce zewnętrzne czy przejmowaniem stresu i emocji rodziców. – Możliwych przyczyn kolki jest naprawdę wiele – potwierdza nasz osteopata, Marek Mrowiec.

Kolkę mogą wywołać zaburzenia pracy przepony oddechowej i miednicznej. Upośledzają one trawienie i ruchy perystaltyczne. Ważnym powodem tej nieprawidłowości jest również podrażnienie nerwu błędnego w podstawie czaszki. Przyczyn kolki można doszukiwać się nawet w samym przebiegu ciąży i porodu. Stąd, tak ważne jest, żeby w trakcie wizyty u osteopaty, dziecku towarzyszył rodzic, szczególnie mama. Informacje, które przekaże ona na temat swojej ciąży i porodu, pozwalają powiązać ze sobą różne fakty i jeszcze lepiej zdiagnozować dziecko.

kolka niemowlęca płacz dziecka leczenie osteopatia

Metody leczenia kolki

Określenie przyczyn kolki to już połowa sukcesu i duża pomoc w nakreśleniu kierunku terapii. Czasem wystarczą już drobne zmiany – pionizacja dziecka po karmieniu do momentu tzw. odbicia, układanie na brzuszku czy też jego masowanie, podawanie naparu z kopru włoskiego mającego właściwości wiatropędne.

Z kolei przy podejrzeniu alergii, nietolerancji pokarmowej lub zaburzeń mikroflory wprowadza się odpowiednio modyfikacje żywieniowe w diecie matki np. mieszanki mleko zastępcze czy probiotyki. Pomocną dłoń do małych pacjentów wyciąga także osteopatia. – Osteopatia pediatryczna – jak cała osteopatia – stara się znormalizować wszelkie zaburzenia funkcji organizmu, napięcia czy lezje (tj. uszkodzenia narządu lub tkanki). Wszystko po to, żeby nasze ciało mogło jak najlepiej – tj. zdrowo – pracować.

Techniki osteopatyczne stosowane w pracy z małymi dziećmi są naprawdę delikatne i bezbolesne. Pomagają w wielu problemach – nie tylko na kolki. Do naszego Centrum trafiają również dzieci z asymetrią główki i ułożeniową, wzmożonym lub obniżonym napięciem mięśniowym, zaburzeniem sensorycznym, problemami z karmieniem i jedzeniem, częstymi infekcjami, alergiami, problemami z postawą czy z małą i dużą motoryką.

Pomagamy także dzieciom ze zbyt dużym niepokojem i drażliwością, z zaburzeniami rozwoju, zachowania oraz z problemami z funkcjonowaniem układu nerwowego, krwionośnego czy trawiennego – wyjaśnia nasz specjalista

Osteopatia – kolkowe SOS

Wsparcie ze strony osteopaty w przypadku kolek opiera się przede wszystkim na ucisku terapeutycznym – subtelnym i w pełni komfortowym dla niemowlęcia. Przy tym, jest on na tyle skuteczny, że może wyeliminować stojące za kolką wewnętrzne nieprawidłowości. Specjalista, dotykając odpowiednio poszczególne partie ciała malca, wyczuwa naprężenia w jego tkankach.

Palpacyjnie jest w stanie doprowadzić do ich rozluźnienia, przywracając prawidłową pracę objętego dysfunkcją układu. W ten sposób eliminacji ulega przyczyna bólu brzuszka. – Często, w takim powszechnym obiegu, terapia osteopatyczna postrzegana jest jako tzw. trzymanie za głowę. Może to dziwić, gdy powodem wizyty są dolegliwości trawienne.

osteopata-krakow-kolki-dzieciece

Tymczasem, podczas tego trzymania za głowę, terapeuta pracuje nad usprawnieniem przebiegu krwi i płynu mózgowo-rdzeniowego. Dalej skupia się na układzie nerwowym oraz na układzie trawiennym. Z doświadczenia wiemy, że nasi mali pacjenci lubią wizyty u osteopatów. Nasze metody są dla nich wręcz przyjemne. I rzecz kluczowa – rodzice zauważają pozytywne zmiany po terapii. Pomagamy maluszkom, ale także ich opiekunom.

Kiedy więc warto skorzystać z możliwości, jakie daje dzieciom osteopatia? – W zasadzie można to zrobić zawsze. Osteopatia nie wyrządzi maluszkowi żadnej krzywdy. Można ją potraktować jak alternatywną drogę terapii i uzupełnienie klasycznych metod leczenia. Zawsze staramy się służyć pomocą – zapewnia ekspert.

Artykuł konsultował Marek Mrowiec (fizjoterapeuta, osteopata)
Artykuł pochodzi z nr 3 MAGAZYN FIZJOMED, wyd. Fundacja FIZJOMED

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Q&A PYTANIA DO NASZYCH SPECJALISTÓW

POLECANE ARTYKUŁY

Instagram

1️⃣0️⃣0️⃣ sztuk papierowego numeru MAGAZYN FIZJOMED
---
Zaledwie tyle udało się tym razem wydrukować Fundacji FIZJOMED. ---
Może chcecie wesprzeć nasz projekt? Zbieramy środki na dodruk bieżącego numeru i produkcje kolejnego, który ukaże się w grudniu! --- Każda złotówka 💸 będzie miała moc! (Link do wpłat w BIO🔝)
---
#fi #fizjomed #centrumfizjomed #centrumfizjoterapii #centrumosteopatii #osteopata #magazynfizjomed #fimagazyn #fundacjafizjomed #ngo #zdrowie #fizjoterapia #osteopatia
Już niedługo Dzień Ojca! 🧑👨👱‍♂️👨‍🦳🧔👴 Zadbaj o jego zdrowie i podaruj mu BON PODARUNKOWY do wykorzystania na wizytę u wybranego osteopaty lub fizjoterapeuty. 
Jak to zrobić? Wystarczy:
✅wybrać specjalistę: osteopatę lub fizjoterapeutę w 
Fizjomed Prywatne Centrum Osteopatii i Fizjoterapii ✅zastanowić się nad ilością wizyt
✅podać nam dane osoby obdarowywanej (imię i nazwisko) ✅dokonać opłaty
✅wybrać kolor bonu: granatowy lub pomarańczowy

Bony podarunkowe można zakupić stacjonarnie w rejestracji krakowskiego centrum, jak również kontaktując się z nami on-line.
---
#fi #fizjomed #centrumfizjoterapii #centrumosteopatii #osteopata #dzienojca #dzienojca2019 #krakow #zdrowie #bonpodarunkowy
Wczoraj w @fizjomed pojawił się reprezentant Polski 🇵🇱, napastnik SCC Napoli, zdobywca 17 bramek w Serie A - Arkadiusz Milik :) ---
Na zdjęciu z osteopatą i założycielem @fizjomed - Filipem Pięta. ---
#fi #fizjomed #centrumfizjomed #centrumosteopatii #centrumfizjoterapii #osteopata #osteopatia #laczynaspilka #reprezentacjapolski #sccnapoli #seriea #arekmilik @arekmilik
🥁🥁🥁
Już jest internetowa wersja nowego numeru MAGAZYN FIZJOMED (#fimagazyn) ---
W 4 numerze znajdzie ciekawe artykuły poświęcone nie tylko zagadnieniom osteopatii i fizjoterapii, ale także diecie i stylowi życia; jak również nowe rubryki: Q&A (#zapytajfizjomed) i kalendarz ważnych dat na najbliższe pół roku! ---
Przeglądając MAGAZYN FIZJOMED możecie przenosić się do powiązanych zagadnień, artykułów czy filmów klikając w ↗️ przy tekście lub podświetlony tekst.
Dodatkowo możecie pobrać MAGAZYN FIZJOMED na swój telefon, komputer czy tablet w formie PDF i w każdym momencie wracać do interesujących was artykułów:)
---
Życzymy miłej lektury (link w 🔝BIO)
#fi #magazynfizjomed #fimagazyn #fundacjafizjomed #osteopata #osteopatia #fizjomed #centrumfizjomed #fizjoterapia #dieta #hashimoto #wakacje #stylzycia #zapytajfizjomed #fizjomedacademy #rosnezdrowo #zdrowie #krakow #malopolska
Wiosna i lato to czas, który dla alergików nie jest łaskawy. 🌿Przyroda budzi się do życia, ale wszystkie pyłki unoszące się w powietrzu przyprawiają o prawdziwy "ból głowy". ---
W najnowszym poradniku osteopata i fizjoterapeuta - Łukasz, podpowiada kiedy warto zgłosić się do osteopaty w sytuacji gdy na alergię jesteśmy narażeni przez cały rok (np.: roztocze, sierść) lub gdy cierpimy na nią sezonowo. 🌺🌸
---
Link do poradnika w BIO! 🔝

#fi #fizjomed #centrumfizjomed #osteopata #osteopatia #fizjomedkrakow #alergia #alergen #alergolog #centrumfizjoterapii #lato #wiosna
Mamy nadzieję, że taka pogoda zostanie z nami na dłużej ☀️
Jeszcze chwila i udostępnimy kolejny numer #magazynfizjomed . 
Tymczasem przed lub po wizycie zachęcamy do złapania słońca na tarasie FIZJOMED i dobrej lektury naszego magazynu! :) ---
#fi #centrumfizjomed #fizjomed #fizjomedkrakow #osteopata #osteopatia #centrumfizjoterapii #centrumosteopatii #fizjoterapia #fimagazyn

Magazyn Fizjomed

magazyn-rehabilitacja-fizjomed