Kolka niemowlęca – jakie są jej przyczyny i co robić, gdy nic nie pomaga?

Do 40% niemowląt cierpi na kolkę jelitową (w zależności od przyjętych kryteriów rozpoznania). Problem ten – dosłownie i w przenośni – spędza sen z powiek tysiącom rodziców. Medycyna wskazuje na dziesiątki możliwych przyczyn tej dolegliwości. Poradniki i fora internetowe serwują setki polecanych rozwiązań.

A co w kwestii zwalczania kolek ma do powiedzenia osteopata – Marek Mrowiec?

Kolka – czyli 100 dni płaczu

Zdrowe dziecko płacze średnio 2,2 godziny dziennie do drugiego miesiąca życia. Po trzecim miesiącu – około 1 godzinę na dobę. W ten sposób informuje otoczenie o swoich potrzebach, emocjach lub dyskomforcie. Również płacz – intensywny, urywany, długotrwały i nie dający się ukoić, a pojawiający się głównie wieczorami – sygnalizuje kolkę jelitową u malucha.

problem-kolki-noworodków-osteopatia-pediatryczna

Jest to ostry, silny, przeszywający ból zlokalizowany w obrębie jamy brzusznej. Gdy wywołany nim płacz trwa co najmniej 3 godziny dziennie, występuje minimum 3 dni w tygodniu i powraca w ciągu przynajmniej 3 tygodni (tzw. reguła trzech), jego prawdopodobną przyczyną jest kolka. Płaczowi kolkowemu towarzyszy także prężenie się dziecka, podkurczanie i gwałtowne prostowanie nóżek. Dodatkowo pojawia się zaciskanie piąstek i zaczerwienienie na twarzy. Jego brzuszek natomiast jest napięty, twardy i powiększony w obwodzie. To wynik nagromadzenia się tam gazów.

Typowy dla kolki jest również nagły początek i koniec napadów płaczu. Najczęściej problem ten ujawnia się około drugiego tygodnia życia. Ustępuje samoistnie w trzecim–czwartym miesiącu. W skrajnych przypadkach może utrzymywać się do dziewiątego miesiąca (dotyczy 7% dzieci z kolką). Co robić przez te przysłowiowe „100 dni płaczu” (jak mawiają o kolce Chińczycy)? Czy maluszkowi można jakoś pomóc?

Dziesiątki przyczyn kolek

Nie ma jednego, skutecznego sposobu na kolkę. Jest to bowiem zaburzenie czynnościowe jelit o niejasnym i złożonym podłożu. Nieraz za kolką stoją głębsze problemy zdrowotne niemowlaka np. alergia pokarmowa, nietolerancja laktozy, zaburzenia mikroflory jelitowej (częste u dzieci urodzonych przez cesarskie cięcie) czy błędy dietetyczne mamy (spożywanie produktów zawierających siarkę, nadmiar nabiału, drożdży, glutenu, soi).

Podobnie jak aerofagia u maluszka (połykanie nadmiernej ilości powietrza podczas ssania). Mówi się również o związku kolki z biernym paleniem, nadwrażliwością na bodźce zewnętrzne czy przejmowaniem stresu i emocji rodziców. – Możliwych przyczyn kolki jest naprawdę wiele – potwierdza nasz osteopata, Marek Mrowiec.

Kolkę mogą wywołać zaburzenia pracy przepony oddechowej i miednicznej. Upośledzają one trawienie i ruchy perystaltyczne. Ważnym powodem tej nieprawidłowości jest również podrażnienie nerwu błędnego w podstawie czaszki. Przyczyn kolki można doszukiwać się nawet w samym przebiegu ciąży i porodu. Stąd, tak ważne jest, żeby w trakcie wizyty u osteopaty, dziecku towarzyszył rodzic, szczególnie mama. Informacje, które przekaże ona na temat swojej ciąży i porodu, pozwalają powiązać ze sobą różne fakty i jeszcze lepiej zdiagnozować dziecko.

kolka niemowlęca płacz dziecka leczenie osteopatia

Metody leczenia kolki

Określenie przyczyn kolki to już połowa sukcesu i duża pomoc w nakreśleniu kierunku terapii. Czasem wystarczą już drobne zmiany – pionizacja dziecka po karmieniu do momentu tzw. odbicia, układanie na brzuszku czy też jego masowanie, podawanie naparu z kopru włoskiego mającego właściwości wiatropędne.

Z kolei przy podejrzeniu alergii, nietolerancji pokarmowej lub zaburzeń mikroflory wprowadza się odpowiednio modyfikacje żywieniowe w diecie matki np. mieszanki mleko zastępcze czy probiotyki. Pomocną dłoń do małych pacjentów wyciąga także osteopatia. – Osteopatia pediatryczna – jak cała osteopatia – stara się znormalizować wszelkie zaburzenia funkcji organizmu, napięcia czy lezje (tj. uszkodzenia narządu lub tkanki). Wszystko po to, żeby nasze ciało mogło jak najlepiej – tj. zdrowo – pracować.

Techniki osteopatyczne stosowane w pracy z małymi dziećmi są naprawdę delikatne i bezbolesne. Pomagają w wielu problemach – nie tylko na kolki. Do naszego Centrum trafiają również dzieci z asymetrią główki i ułożeniową, wzmożonym lub obniżonym napięciem mięśniowym, zaburzeniem sensorycznym, problemami z karmieniem i jedzeniem, częstymi infekcjami, alergiami, problemami z postawą czy z małą i dużą motoryką.

Pomagamy także dzieciom ze zbyt dużym niepokojem i drażliwością, z zaburzeniami rozwoju, zachowania oraz z problemami z funkcjonowaniem układu nerwowego, krwionośnego czy trawiennego – wyjaśnia nasz specjalista

Osteopatia – kolkowe SOS

Wsparcie ze strony osteopaty w przypadku kolek opiera się przede wszystkim na ucisku terapeutycznym – subtelnym i w pełni komfortowym dla niemowlęcia. Przy tym, jest on na tyle skuteczny, że może wyeliminować stojące za kolką wewnętrzne nieprawidłowości. Specjalista, dotykając odpowiednio poszczególne partie ciała malca, wyczuwa naprężenia w jego tkankach.

Palpacyjnie jest w stanie doprowadzić do ich rozluźnienia, przywracając prawidłową pracę objętego dysfunkcją układu. W ten sposób eliminacji ulega przyczyna bólu brzuszka. – Często, w takim powszechnym obiegu, terapia osteopatyczna postrzegana jest jako tzw. trzymanie za głowę. Może to dziwić, gdy powodem wizyty są dolegliwości trawienne.

osteopata-krakow-kolki-dzieciece

Tymczasem, podczas tego trzymania za głowę, terapeuta pracuje nad usprawnieniem przebiegu krwi i płynu mózgowo-rdzeniowego. Dalej skupia się na układzie nerwowym oraz na układzie trawiennym. Z doświadczenia wiemy, że nasi mali pacjenci lubią wizyty u osteopatów. Nasze metody są dla nich wręcz przyjemne. I rzecz kluczowa – rodzice zauważają pozytywne zmiany po terapii. Pomagamy maluszkom, ale także ich opiekunom.

Kiedy więc warto skorzystać z możliwości, jakie daje dzieciom osteopatia? – W zasadzie można to zrobić zawsze. Osteopatia nie wyrządzi maluszkowi żadnej krzywdy. Można ją potraktować jak alternatywną drogę terapii i uzupełnienie klasycznych metod leczenia. Zawsze staramy się służyć pomocą – zapewnia ekspert.

Artykuł konsultował Marek Mrowiec (fizjoterapeuta, osteopata)
Artykuł pochodzi z nr 3 MAGAZYN FIZJOMED, wyd. Fundacja FIZJOMED

Related Posts

Zostaw Komentarz

Q&A PYTANIA DO NASZYCH SPECJALISTÓW

POLECANE ARTYKUŁY

Instagram

Instagram did not return a 200.

Magazyn Fizjomed

magazyn-rehabilitacja-fizjomed