Osteopatia raz w roku

Czy warto badać się profilaktycznie u osteopaty

Dlaczego warto odbyć przegląd u osteopaty?

Ciało to nie tylko to co widoczne na zewnątrz, ale organizm, który jest jedną wielką maszyną, siecią zależnych od siebie powiązań i połączeń. Czy myśląc zdrowie mamy przed oczami również nasze narządy?

Odpowiada Marek Mrowiec (osteopata, fizjoterapeuta)

Każdy z nas ma w sobie bożą aptekę” to jeden z cytatów, który można znaleźć w prawie każdym opisie osteopatii. Co kryje się za tymi słowami?

Marek Mrowiec: Zdanie to wypowiedział twórca osteopatii dr Andrew Taylor Still. Znaczy ni mniej, ni więcej tyle, że nasz organizm posiada niezbędne zasoby do zwalczania choroby. Potrzebne jest tylko, a w niektórych przypadkach aż, zachowanie harmonii i balansu pomiędzy poszczególnymi układami.

Z wizyty u osteopaty warto korzystać profilaktycznie?

Marek Mrowiec: Często na wizytę do osteopaty pacjenci umawiają się z konkretnymi dolegliwościami np. bólem czy zawrotami głowy, bólem kręgosłupa, refluksem. Tymczasem, do wielu z tych dolegliwości mogłoby nie dojść, gdyby zgłosili się wcześniej na tak zwany przegląd.

Czyli wizytę u osteopaty powinniśmy potraktować jak obowiązkowy, profilaktyczny przegląd?

Marek Mrowiec:Dokładnie tak. Porównajmy ciało ludzkie do samochodu. Nasz organizm pracuje non-stop, narażony jest na większą eksploatację niż samochód, tymczasem o wspomniane auto dbamy o wiele bardziej niż o samych siebie. W ciągu roku jesteśmy zmuszeni do obowiązkowych przeglądów nawet jeżeli nic się nie dzieje, a sami pod ręce osteopaty trafiamy dopiero gdy coś zacznie nam dolegać.

Profilaktyka z lekarzem osteopata

Kiedy jest najlepszy moment, by skorzystać z takiej wizyty?

Marek Mrowiec: Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, gdyż jest to bardzo indywidualne. Każdy z nas inaczej funkcjonuje w świecie, ma swoje lepsze, ale też gorsze dni, narażony jest na działanie różnych bodźców, ale też reakcje na zewnętrzne czynniki mogą być inne dla każdego człowieka. Każdy powinien wybrać odpowiedni czas dla siebie.

Czyli najlepiej wybrać jeden dzień, który będzie wyznaczał nam konkretną datę raz w roku?

Marek Mrowiec: Tak. Dla jednych może być to okres zmiany pór roku, kiedy odczuwane jest wiosenne przesilenie albo jesień, a dla innych dzień urodzin, gdyż chce celebrować swoje ciało i dać mu prezent. (uśmiech)

Zróbmy case study. Jest pacjent, który nigdy wcześniej nie korzystał z usług osteopaty. Nic mu nie dolega, ale przeczytał tą rozmowę, odnajduję w tym logikę i z chęcią wybrałaby się do osteopaty, żeby specjalista sprawdził stan jego organizmu. Co dalej?

Marek Mrowiec: Ten pierwszy krok jest najważniejszy i może dużo wnieść do samej terapii. Świadome umówienie się na wizytę to klucz do tego, by terapia miała powodzenie. Nie chodzi o to, by przyjść na terapię i oczekiwać cudów. Osteopata nie jest czarodziejem. Cała wiedza, podejmowane decyzje co do prowadzenia terapii, stawianie diagnozy czy zalecenia są podyktowane umiejętnościami wsłuchania się i rozumienia co mówi ciało.

Idźmy więc po kolei. Umawiając się na pierwszą wizytę powinniśmy przynieść ze sobą wyniki badań?

Marek Mrowiec: Żeby skorzystać z wizyty u osteopaty nie są wymagane badania. Na wizycie najważniejszy jest pacjent i jego historia. Wywiad, który powinien być przeprowadzony z pacjentem na samym początku obejmuje nie tylko bieżący styl życia, tryb pracy, ale również przebyte w przeszłości urazy, choroby – niekiedy również może cofnąć się aż do naszego dzieciństwa czy porodu. Taka wiedza pozwala terapeucie połączyć wszystko w całość i stworzyć portret naszego organizmu.

Czyli podczas rozmowy osteopata już wie w jakiej kondycji może być mój organizm?

Marek Mrowiec: Rozmowa uzupełnia obraz, jednak osteopata to nie tylko terapeuta, który leczy dłońmi, ale również baczny obserwator. Jeszcze przed rozmową może zauważyć kilka cech, które mogą świadczyć o tym czy jesteśmy bardzo narażeni na stres, czy jesteśmy aktywni fizycznie, czy prawidłowo się odżywiamy itd.

Wywiad przeprowadzony. To co wiadomo o pacjencie to fakt, że aktualnie czuje się dobrze, zdrowo się odżywia, jest osobą pracującą, raz w tygodniu uprawia aktywność fizyczną, od roku nie chorował. Co dalej?

Marek Mrowiec: Kolejnym etapem jest badanie medyczne i osteopatyczne. Osteopata bada pacjenta testami znanymi z medycyny jak również wykorzystuje osteopatyczną wrażliwość palpacyjną i nasłuchuje, jak zachowuje się nasze ciało. Sprawdza, czy w organizmie są napięte, zblokowane miejsca, jak krąży krew, limfa, płyn mózgowo-rdzeniowy, jak pracują narządy.

Co należy rozumieć pod pojęciem słuchać dłońmi, leczyć dłońmi?

Marek Mrowiec:Osteopatia to dłonie, serce i umysł. Przypominam, że za każdym osteopatą stoją 5-letnie studia osteopatii oraz taka sama wiedza, która wykładana jest na studiach medycznych. Wymieniając dłonie, serce i umysł, mam na myśli narzędzia, które wykorzystywane są w terapii. Osteopata dotykając dłońmi ciała pacjenta, skupiając się na nim, mając intencję i chęć niesienia pomocy jest w stanie wsłuchać się w ciało tak, by czuć pod palcami tkanki, przepływy płynów naszego ciała. Delikatnymi technikami jest również w stanie regulować zaburzenia i sprowadzać je na właściwe tory.

Powody-dla-ktorych-warto-odwiedzic-osteopate

Czy osteopata może wyczuć pod palcami napięcia, które jeszcze nie są odczuwalne dla pacjenta?

Marek Mrowiec: Tak, dlatego uważam, że tak ważna jest profilaktyka. Jesteśmy w stanie wyprzedzić i zminimalizować lub często zablokować rozwój przyszłych dolegliwości. Codziennie jesteśmy narażeni na różne bodźce. Począwszy od używania smartfonów, stres, pęd życia, rodzaj pracy, hałas, patrzenie w ekran monitora czy telewizora. Wydaje nam się, że jest to normalne i jesteśmy do tego przyzwyczajeni, jednak nie zdajemy sobie sprawy z tego, że może to negatywnie wpływać na cały nasz układ nerwowy. Spadek energii, apatia, brak chęci do działania to nie tylko efekt pory roku, ale przebodźcowania naszego organizmu.

Wiele osób, faktycznie może nie skupiać się na tym, że jest osłabiona, bo jej układ nerwowy jest obciążony. Wręcz odwrotnie może uznać osłabienie za zbyt błahy powód, by zgłaszać się do osteopaty.

Marek Mrowiec: .: I często jest to błędne myślenie, bo jeżeli pojawiają się symptomy, które utrzymują się przez dłuższy czas, niekiedy nasilają, jest to odpowiedni moment by na takiej wizycie się pojawić i skorzystać z pomocy. Tak jak wspomniałem wcześniej, jest to bardzo indywidualne. Każdy z nas powinien znać, a przynajmniej umieć obserwować swój organizm. Ból głowy po jednej nieprzespanej nocy może się zdarzyć każdemu i zazwyczaj przechodzi po śnie lub w ciągu dnia. Jeżeli jednak nie jest to jedna nieprzespana noc, ale kilka z rzędu, nasz organizm będzie się buntował i mogą pojawić się takie dolegliwości jak migrena, osłabienie, apatia, zaparcia i wiele innych. Warto wtedy być czujnym i oceniać sytuację, samemu starać się łączyć fakty. Zastanowić nad tym, czy jest to efekt naszego świadomego zaniedbania, czy może podłoże znajduje się gdzieś indziej i nie jesteśmy w stanie sobie sami z tym poradzić.

Czyli żaden powód nie jest błahy, by pojawić się u osteopaty?

Marek Mrowiec: .: Nie. Jeżeli czujemy, że coś w naszym organizmie nie działa prawidłowo albo tak jak wspomniałem chcemy profilaktycznie sprawdzić, czy wszystko jest w porządku warto umówić się na wizytę.

Czy pacjenci umawiają się na regularne przeglądy?

Marek Mrowiec: Mam stałych pacjentów, którzy przynajmniej raz w roku, niekiedy częściej z własnej woli i chęci, pojawiają się w moim gabinecie. Takie osoby w ciągu roku rzadko kiedy zgłaszają się z infekcjami, bólem itd.

Z czego to wynika? Z nieświadomości czy bardziej z działania tu i teraz?

Marek Mrowiec: Po części z jednego i drugiego. Część osób wciąż wizytę u osteopaty traktuje jako ostateczność, czyli gdy nic już nie pomaga spróbuję jeszcze takiej terapii. Inna część osób korzysta z terapii, gdy odczuwa ból, przechodzi infekcję, czyli w momencie, gdy faktycznie czuje się źle. Z radością jednak muszę przyznać, że ilość tych świadomych osób ciągle się powiększa.

Komu-pomaga-osteopatia

Osteopatia pomaga osobom w różnym wieku. Czy istnieje jakaś zasada, że młodsze osoby profilaktycznie powinny odwiedzać osteopatę rzadziej, a starsze częściej?

Marek Mrowiec: Nie ma odgórnej normy. Osteopatia faktycznie jest w stanie pomóc osobom w różnym wieku, z różnymi dolegliwościami. Należy pamiętać, że wskazania do terapii czy profilaktycznej wizyty są bardzo indywidualne.

Czy wizyta raz do roku wystarczy?

Marek Mrowiec: Tak jak wspomniałem, jest to bardzo indywidualne. Jako osteopaci dążymy do zaszczepienia takiego nawyku w pacjentach. Nie chcemy, żeby wizyty w naszych gabinetach były przymusem, ale dobrym nawykiem, który pozwoli zadbać o harmonię organizmu.

Artykuł pochodzi z MAGAZYN FIZJOMED nr 4, wyd. Fundacja FIZJOMED

Related Posts

Zostaw Komentarz

PYŁKI, TRAWY – ALERGIA CO ROBIĆ

POLECANE ARTYKUŁY

Magazyn Fundacji Fizjomed

magazyn-rehabilitacja-fizjomed-nr4