W naszym ciele oprócz nerwów rdzeniowych wyróżniamy 12 par nerwów czaszkowych. Posiadają one swój początek w centralnym układzie nerwowym i wychodząc z mózgoczaszki obejmują swym unerwieniem elementy twarzoczaszki oraz narządy.
Wiodą włókna czuciowe, motoryczne, pobudzają do pracy gruczoły wydzielnicze jak również posiadają komponentę przywspółczulną wegetatywną. Kilka z nerwów czaszkowych posiada również funkcje związane z przewodzeniem informacji z narządów zmysłu.
I tak:
W przypadku zaburzenia funkcji zmysłowych nie zawsze problemem jest nerw. Potrzebna jest diagnostyka różnicowa. Osteopata przy użyciu testów klinicznych potrafi ocenić, czy poziom dysfunkcji stanowi receptor – czyli narząd zmysłu (oko, ucho, błędnik, kubki smakowe, skóra), sam nerw czy może ośrodek w obrębie mózgowia. W przypadku podejrzenia poważnej patologii takiej jak udar krwotoczny, niedokrwienny w obrębie czaszki, ucisk z powodu guza (krwiak, nowotwór, tętniak), proces infekcji bakteryjnej czy zatrucie osteopata przekierowuje pacjenta do odpowiedniego specjalisty.
Zaburzenia funkcji nerwów związane są z ich czasowym lub trwałym, narastającym uciskiem. Ucisk powoduje upośledzenie pracy nerwu. Długo trwający ucisk prowadzi do niedokrwienia, niedotlenienia nerwu i może powodować jego obumarcie i nieodwracalną utratę funkcji – czyli zdolności przekazywania bodźców. Uraz taki jak przecięcie, przerwanie, zmiażdżenie nerwu niszczy jego strukturę nagle a za tym idzie zniesienie jego działania. Inne przyczyny upośledzenia pracy nerwu to patologie związane z nim samym – zapalne, autoimmunologiczne i infekcyjne lub związane z działaniem czynników zewnętrznych – toksykologiczne, polekowe.
Osteopata pracuje z pacjentami u których stwierdzono dysfunkcję nerwu bez przerwania jego ciągłości. Kiedy ucisk, drażnienie nerwu pochodzi od zaburzonych struktur wokół niego lub ukrwienie, odżywienie nerwu wymaga poprawy, zregenerowania po wcześniejszych wyeliminowanych patologiach.
Przykłady:
Trudne i niejednoznaczne jest określenie maksymalnego czasu, kiedy terapia osteopatyczna pomoże pacjentowi. Poprzez monitorowanie efektów, postępów podejmowane są indywidualne decyzje terapeutyczne.
Im wcześniej od wystąpienia dysfunkcji i wyeliminowania przeciwwskazań do terapii osteopata podejmie pracę z pacjentem, tym większe szanse powodzenia takiej terapii.
Opracowanie Wojciech Przybyłowicz (osteopata, fizjoterapeuta).
Specjaliści naszego centrum pracujący z zaburzenia funkcji nerwów czaszkowych