Aktywność ruchowa 50 plus

aktywnosc-seniorow

Mówi się „w zdrowym ciele, zdrowy duch”. W dzisiejszych czasach wiek biologiczny ma górę nad wiekiem metrykalnym. Świadomość dbania o swoje zdrowie, ciało, aktywność ruchową na przestrzeni ostatnich lat wzrosła wśród naszego społeczeństwa. Coraz częściej widzi się osoby po 50 roku życia biorące udział w maratonach, triathlonach i wcale swoją kondycją nie odstają od młodych osób.  Czy bycie aktywnym może mieć swoje granice?

Odpowiada Anna Zajączkowska-Drożdż – fizjoterapeuta w Prywatnym Centrum Osteopatii i Fizjoterapii FIZJOMED i studentka osteopatii.

Czy w przypadku osób po 50 roku życia aktywność ruchowa: joga, fitness, bieganie, jazda na rowerze, jazda na nartach czy coraz częściej udział w maratonach jest wskazana?

Anna Zajączkowska-Drożdż: Aktywność ruchowa jest wskazana dla osób w każdym wieku, więc również dla osób powyżej 50 roku życia. Regularna aktywność niesie ze sobą wiele korzyści psychicznych, społecznych i zdrowotnych, m.in.: zmniejsza ryzyko występowania wielu niebezpiecznych chorób. Zwiększa wydolność i reguluje pracę układu krążeniowo-oddechowego, poprawia koordynację oraz równowagę. Warto pamiętać, że poczucie własnej wartości, przynależności do społeczeństwa. Dobre samopoczucie jest równie ważne dla organizmu i jego prawidłowego funkcjonowania. Pamiętać jednak trzeba, że choć aktywność ruchowa jest wskazana dla wszystkich, niektóre osoby powinny odpowiednio się do tego przygotować.

W jaki sposób można przygotować się do aktywności ruchowej?

A.Z.D.: Jeżeli mówimy o planowanym z wyprzedzeniem aktywnym urlopie zimowym na nartach czy desce snowboardowej, wskazane jest odpowiednie przygotowanie. Na kilka miesięcy przed sezonem narciarskim należy podjąć odpowiednio ukierunkowany trening, który pozwoli na prawidłowe przygotowanie organizmu do intensywnego wysiłku poprawiającego wydolność, siłę mięśniową, gibkość, koordynację czy równowagę.

Inaczej jest w przypadku, gdy ktoś przez całe życie nie uprawiał sportu nawet amatorsko i nagle pod wpływem impulsu czy mody planuje udział w maratonie. Wówczas taka osoba powinna zachować środki ostrożności. Skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą, zrobić podstawowe badania krwi, codziennie wykonywać trening. Stopniowo dawkować sobie wysiłek lub przygotowywać się pod okiem fizjoterapeuty czy trenera personalnego. Wszystko zależy od rodzaju aktywności i stanu zdrowia danej osoby. W każdym przypadku przygotowanie jest istotne, by wykluczyć ryzyko i uniknąć niepotrzebnych przeciążeń czy urazów.

Czy na przestrzeni lat pracy jako fizjoterapeuta, zauważyłaś w ostatnim okresie znaczny wzrost osób 50+, którzy korzystają z zabiegów fizjoterapii?

A.Z.D.: Tak, zdecydowanie wzrasta świadomość społeczna. Coraz większa grupa osób świadomie dba o swoje zdrowie, stosując zrównoważone diety i podejmując różnego rodzaju aktywność fizyczną. Korzystają z usług fizjoterapeutów w przypadku kontuzji, problemów zdrowotnych, ale również coraz częściej w ramach profilaktyki.

aktywnosc-50-plus

W wieku 30 lat można czuć dolegliwości związane z kręgosłupem, a co dopiero po 50, 60, 70-ciu latach życia. Na układzie kostnym odbijają się wszystkie nasze życiowe doświadczenia oraz codzienność. Jakie schorzenia są najczęściej „popularne” w tej grupie wiekowej?

A.Z.D.: Na stan naszego układu kostnego ale i nie tylko pracujemy całe życie. Wiele zależy od jakości
życia, rodzaju wykonywanej pracy, przebytych chorób, aktywności fizycznej czy diety. Osoby we wspomnianej i omawianej grupie wiekowej najczęściej mają problemy z układem mięśniowo-szkieletowym i krążeniowo-oddechowym. Cierpią z powodu dolegliwości bólowych kręgosłupa, stawów kolanowych czy biodrowych.

W jakiej sytuacji osoby po 50 roku życia powinny zgłosić się do fizjoterapeuty?

A.Z.D.: Wizyta u fizjoterapeuty wskazana jest, kiedy odczuwane dolegliwości bólowe utrzymują się przez kilka dni, nie zmniejszają swojej intensywności i utrudniają codzienne funkcjonowanie. W związku z pełnym i szczegółowym wywiadem fizjoterapeuta może wyłapać dysfunkcje, których usunięcie nie spowoduje dalszego rozwoju problemów motorycznych. Pomoże w doborze odpowiedniej aktywności ruchowej, ukierunkuje trening, zadba o prawidłowy dobór obciążenia.

Fizjoterapia, to nie tylko działanie PO. Czy zdarzają się pacjenci, którzy profilaktycznie korzystają z wizyt?

A.Z.D.: Tak, coraz częściej, ponieważ specjalnie dobrane metody pracy pomagają zwiększać elastyczność tkanek, usuwać zablokowania i napięcia, pozwalają na lepszą adaptację organizmu, przyspieszają regenerację.

Jakie metody stosuje fizjoterapeuta w pracy z 50-latkami +?

A.Z.D.: Metody są zawsze dobierane indywidualnie dla każdej osoby w zależności od rodzaju dolegliwości, stanu zdrowia pacjenta, wieku. Stąd tak ważne jest przeprowadzenie dokładnego wywiadu podczas wizyty. Wiedza na temat okoliczności powstania dolegliwości czy urazu, ale również zaznajomienie się z chorobami, które przebyła dana osoba czy aktualnie posiada, są istotne w doborze odpowiedniego rodzaju technik podczas terapii/pracy z pacjentem. Fizjoterapeuta pracuje manualnie, w zależności od stanu pacjenta może poprowadzić trening motoryczny, pokazać ćwiczenia, które samodzielnie będzie mógł wykonać oraz zaznajomić z dobrymi praktykami w życiu codziennym.

Każdy wiek rządzi się swoimi prawami. Wiadomo też, że każda z osób jest jednostką, która ma swoją indywidualną historię. Nie ma reguły, że 60-letnia kobieta, nieuprawiająca żadnej aktywności fizycznej, po rozwieszeniu prania na drugi dzień będzie odczuwała skutki w ramionach i barkach. Może się to zdarzyć równie dobrze osobie, która jest na co dzień aktywna. W jaki sposób seniorzy mogą radzić sobie ze skutkami codzienności?

A.Z.D.: Z pewnością regularna aktywność fizyczna powoduje, że organizm jest lepiej przystosowany i przygotowany na obciążenia i skuteczniej sobie z nimi radzi. Ale nie ma tutaj reguły. Każdy inaczej reaguje na wysiłek, nawet ten, który ogranicza się do codziennych obowiązków i czynności. Na przeciążenia, które mogą dać o sobie znać na drugi dzień może składać się wiele czynników. Ważna jest obserwacja samego siebie, świadomość swoich możliwości, ale zarazem ograniczeń.

Czy kontuzja np. uraz kolana, uraz biodra czy kręgosłupa w tym wieku oznacza, że ratunkiem jest tylko operacja?

A.Z.D.: Zdecydowanie nie, operacja jest ostatecznością i to niezależnie od wieku. Dodatkowo operacja w wieku 60-80 lat może być już niewskazana ze względu na niebezpieczeństwo. Wówczas działania i terapie w zakresie fizjoterapii czy osteopatii mogą być szansą na polepszenie jakości życia. W bardzo wielu przypadkach odpowiednio dobrana terapia i ćwiczenia pomogą w wyleczeniu kontuzji i powrotu do pełnej sprawności.

Czy fizjoterapeuta konsultuje zabiegi rehabilitacyjne z lekarzami? Ortopedą, neurochirurgiem?

A.Z.D.: Wszystko zależy od rodzaju dolegliwości. Fizjoterapeuci i osteopaci są przygotowani do analizowania wyników badań i diagnozowania. Oczywiście, jeżeli istnieje potrzeba, to zawsze pacjent odsyłany jest na konsultacje do lekarza specjalisty lub jest proszony o wykonanie specjalistycznych badań typu MRI, USG czy TK.

Czy istnieją przeciwwskazania do korzystania z usług fizjoterapeuty przez seniorów oraz uprawiania aktywności fizycznej? Jakie?

A.Z.D.: Tak, istnieją. Fizjoterapeuta posiada dokładną znajomość przeciwwskazań oraz zdolność do rozpoznawania zagrożeń . Jeżeli pewne symptomy budzą niepokój , pacjent kierowany jest na badania i konsultacje do lekarza konkretnej specjalizacji.

O czym senior powinien pamiętać przy uprawianiu aktywności fizycznej?

A.Z.D.: Układ kostny w wieku 60-80 lat jest już naznaczony znakiem czasu, dlatego przed rozpoczęciem aktywności ruchowej warto zachować wspomniane wcześniej środki ostrożności. W razie odczucia jakichkolwiek niepokojących dolegliwości w trakcie czy po aktywności fizycznej zgłosić się do specjalisty.

 

Artykuł jest częścią magazynu
wyd. Fizjomed

Related Posts

Zostaw Komentarz

SEZON NARCIARSKI – PRZYGOTUJ SIĘ

POLECANE ARTYKUŁY

Instagram

Rozpoczynamy 3️⃣ tydzień. Bardzo chcielibyśmy wrócić do pracy w realnym świecie, do spotkań z pacjentami, jednak sytuacja zmusza nas do wydłużenia kwarantanny i do 13.04 będziemy starali się nieść pomoc zdalnie, z naszych domów. ---
Od dzisiaj wprowadzamy możliwość umówienia pierwszych wizyt do ✅osteopatów, ✅fizjoterapeutów oraz ✅doradcy laktacyjnego. ---
Szczegóły oraz cennik usług dostępny jest na naszej stronie (link w bio🔝). ---
Do zobaczenia online! ---
#fi #centrumfizjomed #centrumosteopatii #centrumfizjoterapii #fizjomedkrakow #osteopatakrakow #osteopatiakrakow #konsultacjeonline #strefapacjenta
📯 Pracujemy nad specjalnym odcinkiem Q&A!
Jeżeli macie jakiekolwiek pytania dotyczące osteopatii, jej możliwości, profilaktyki, roli jaką może odegrać po zakończeniu się aktualnej sytuacji możecie je do nas wysyłać na 📧 zapytaj@fizjomed.com.pl lub w wiadomości prywatnej na Instagramie. ---
Na nadesłane pytania odpowiadać będzie Filip Pięta - osteopata.
---
Czekamy!
#fi #fizjomed #centrumfizjomed #centrumosteopatii #centrumfizjoterapii #osteopatakrakow #zdrowie #fizjomedkrakow #profilaktyka
Chcielibyśmy być w Fizjomed Prywatne Centrum Osteopatii i Fizjoterapii przy ul. Królowej Jadwigi 281a, ale w dalszym ciągu jesteśmy w naszych domach.
By być bliżej pracy rozpoczynamy kolejny tydzień 👨🏻‍💻👩🏼‍💻👨🏼‍💻konsultacji online.
---
Do kogo możecie się umówić na konsultację? 👨🏻‍💻👩‍💻Do osteopatów, fizjoterapeutów, neurologopedów, psychologa, terapeuty metodą Castillo Moralesa i doradcy laktacyjnej. ---
Godziny konsultacji online każdego ze specjalistów dostępne są w rejestracji 📞 503 618 066 📞730 350 281 📞733 220 380.
---
Szczegóły w bio (🔝)
---
Przypominamy o stworzonej grupie FIZJOMED - STREFA PACJENTA, do której dołączenia zachęcamy wszystkich, którzy byli objęci opieką w naszym centrum!:) ---
#fizjomed #centrumfizjomed #centrumosteopatii #osteopatia #fizjoterapiakrakow #osteopatiakrakow #fi #fundacjafizjomed #koronawirus #neurologopediakrakow #krakow
Jesteśmy z Wami online! 👩🏼‍💻👨🏻‍💻👩🏻‍💻 Mija drugi dzień odkąd uruchomiliśmy #konsultacjeonline. Cieszymy się, że spotkały się  Waszym zainteresowaniem:) Dzięki takiemu rozwiązaniu nasi specjaliści mogą pozostawać z Wami w kontakcie, wykonywać swoją prace i w dalszym ciągu nieść pomoc! 💛
To dla nas bardzo ważne! ---
Na wizyty możecie umawiać się przez naszą rejestrację od poniedziałku do piątku. ---
Przypominamy, ze konsultacje są dla osób, które związane były z naszym centrum. Niestety, nie jesteśmy w stanie konsultować pierwszych wizyt. ---
Trzymajcie się ciepło i łączcie się z nami online! 👩🏼‍💻👨🏻‍💻 (więcej informacji w bio🔝). ---
#fi #fizjomed #centrumfizjomed #fizjomedkrakow #centrumosteopatii #centrumfizjoterapii #osteopatakrakow #fizjoterapiakraków #ndtbobath
📣 Dzielimy się informacjami!
Dzięki pomocy FUNDACJI FIZJOMED dla pacjentów objętych opieką Fizjomed Prywatne Centrum Osteopatii i Fizjoterapii udostępniamy możliwość bezpłatnej 📲konsultacji online. ---
Dzięki takiemu rozwiązaniu nasi terapeuci będą mogli pozostać z Państwem w kontakcie i w dalszym ciągu nieść pomoc. --- Szczegóły dostępne są na naszej stronie (link w bio🔝). ---
Jesteśmy dla Was od poniedziałku do piątku! 💛
#fi #fizjomed #fundacjafizjomed #centrumosteopatii #centrumfizjomed #centrumfizjoterapii #osteopatia #osteopata #fizjoterapia #neurologopedia #krakow #zostańwdomu
📣 Nie chcąc pozostawić Państwa bez opieki udostępniamy przestrzeń, w której będziemy mogli pozostawać z Wami w stałym kontakcie i zapewnić ciągłość terapii. ---
Zapraszamy wszystkich, którzy byli objęci opieką naszych specjalistów do grupy FIZJOMED - STREFA PACJENTA (link w bio 🔝), która została stworzona z 💛 troski o Wasze zdrowie.
---
Na najbliższy czas przenosimy się z ul. Królowej Jadwigi 281a do FIZJOMED - STREFA PACJENTA .
---
Mamy nadzieję, że tak jak i w realnym świecie tak i tutaj uda nam się wspólnie stworzyć przyjazną i pomocną przestrzeń 😊
Do zobaczenia!
---
#fi #fizjomed #fizjomedkrakow #centrumfizjomed #centrumosteopatii #centrumfizjoterapii #neurologopedakrakow #fizjoterapiakrakow #fizjomedstrefapacjenta

Magazyn Fizjomed

magazyn-rehabilitacja-fizjomed