Pomysł FIZJOMED EAT powstał ze względu na potrzebę stworzenia miejsca w którym pomoc w zakresie karmienia uzyskają całe rodziny borykające się z tym problemem. Powiększająca się grupa dzieci, które często etykietowane są jako „niejadki” skłania nas – terapeutów do coraz szerszego spojrzenia na dziecko i jego otoczenie, i coraz głębszego pochylenia się nad przyczyną jego problemów z przyjmowaniem pokarmów.
Nasz zespół tworzą neurologopedzi, terapeuta SI, Certyfikowany Doradca Laktacyjny, psycholog kliniczny, osteopaci którzy specjalizują się w pracy z dziećmi z trudnościami w przyjmowaniu pokarmów. Jesteśmy osobami przekonanymi, iż problem z jedzeniem dziecka nie zawsze leży w jego niechęci. Często jest uwarunkowany trudnościami sensorycznymi, motorycznymi, wcześniejszymi trudnymi doświadczeniami w zakresie karmienia, jednostką chorobową, która oprócz specjalistycznej opieki medycznej – wymaga również zaopiekowania terapeutycznego, aby przebieg choroby nie nasilał niechęci do jedzenia.
Nasi terapeuci karmienia współpracują z lekarzami wielu specjalizacji (ortodontami, chirurgami, gastrologami, pediatrami, neurologami itd.) tak, aby możliwe było jak najszersze zaopiekowanie dziecka i ustalenie spójnego planu terapeutycznego.
Aby jak najlepiej zaopiekować dziecko z trudnościami w karmieniu – proponujemy tzw. „ podwójne wizyty”- czyli jednoczesne spotkanie dziecka i rodzica z terapeutami: neurologopedą i psychologiem. Tak aby móc wspólnie porozmawiać o sytuacji związanej z karmieniem, rozwiązać np. trudności z realizacją zaleceń w domu, wzmocnić kompetencje rodzicielskie, znaleźć rozwiązania gdy pojawiają się trudne zachowania u dziecka itd.
Pierwsza wizyta u terapeuty karmienia może być pełna niewiadomych i niepewności dlatego przygotowaliśmy przykładowe schematy wizyt w zależności od wieku pacjenta. Dzięki temu możecie dowiedzieć się: co może was zaniepokoić w zachowaniu dziecka w kontekście przyjmowania pokarmów i jedzenia, o co zostaniecie poproszeni przed wizytą, jak wygląda pierwsze spotkanie, jakimi metodami pracują terapeuci karmienia oraz jak przebiega terapia.