Czym i gdzie zlokalizowane są mięśnie Kegla czyli inaczej mięśnie dna miednicy? Jaką pełnią funkcję w organizmie kobiety? Jak ćwiczyć, by je wzmocnić i czy to właściwie konieczne?
Mięśnie dna macicy zlokalizowane są między spojeniem łonowym a kością guziczną, wyścielają dno macicy kostnej. Pełnią wiele funkcji w organizmie kobiet między innymi: funkcję statyczną, stabilizującą kość guziczną, kość krzyżową, odcinek lędźwiowy kręgosłupa, wspomagającą funkcję seksualną, a także biorą udział w porodzie.
Tak jak każde mięśnie, tak i te – choć niewidoczne, potrzebują by je aktywizować i wzmacniać. Jeżeli zdarza Ci się podczas kichania, kaszlu, śmiechu, podskoków gubienie kropelek moczu, często chodzisz do toalety w ciągu dnia lub w nocy, odczuwasz parcie na pęcherz, jednak później okazuje się że był on wypełniony małą ilością płynu, może świadczyć to o zaburzeniach funkcjonowania mięśni Kegla.
Fizjoterapeuta z wiedzą uroginekologiczną, podpowie jaką terapię mięśni dna miednicy zastosować. Podstawowymi technikami jakie można wykorzystać to terapia manualna, ćwiczenia, poprawa świadomości własnego ciała, techniki relaksacyjne, rozluźniające oraz korygowanie nieprawidłowych nawyków.
Taka wiedza może być szczególnie przydatna kobietom ciężarnym, planującym ciążę ale również tym, które zauważyły u siebie problem z nietrzymaniem moczu. Obejrzyj film, aby dowiedzieć się na ten temat znacznie więcej.
Jaką funkcję pełnią mięśnie dna miednicy? Dlaczego warto je „trenować”? Jak odpowiednia fizjoterapia, może pomóc w zaburzeniach i dysfunkcjach? W dzisiejszym odcinku PORADNIKA – terapeutka programu „Atrakcyjna Mama” – Anna Borowiecka odpowiada na powyższe pytania.