Rehabilitacja polega na przywróceniu pacjentowi sprawności utraconej na skutek schorzeń i urazów poprzez zastosowanie działań usprawniających i terapeutycznych. W Fizjomedzie w ramach rehabilitacji wykonujemy zabiegi fizjoterapeutyczne i opracowujemy programy specjalistycznych ćwiczeń. W trakcie leczenia rehabilitacyjnego stawiamy na techniki funkcjonalne (nie stosujemy fizykoterapii).
Podczas pierwszej wizyty każdy terapeuta przeprowadza z pacjentem wnikliwy wywiad. Dotyczy on nie tylko aktualnych dolegliwości i problemów, ale całej dotychczasowej historii chorób i leczenia. Kolejnym krokiem jest zapoznanie się z dokumentacją medyczną pacjenta (badania MRI, TK, RTG), diagnostyka oraz przeprowadzenie badania manualnego. Na tej podstawie zostaje postawiona pogłębiona diagnoza. Następnie terapeuta zapoznaje pacjenta z problemem i przedstawia plan leczenia.
Zależy nam, aby pacjent na każdej wizycie czuł się jak najbardziej komfortowo. Polecamy przynieść wygodny strój, wyłączyć telefon, w pełni zaufać swojemu terapeucie i dać się mu poprowadzić krok po kroku przez cały proces terapeutyczny.
Tak, oczywiście. Specjalista może zostać dobrany w zależności od dolegliwości i preferencji pacjenta, jak też pacjent może wskazać konkretnego terapeutę. Pomocne mogą być podczas tego nasze rejestratorki medyczne, które z chęcią udzielą informacji o poszczególnych specjalistach i odpowiedzą na wszystkie Państwa pytania.
Terapie rehabilitacyjne mają za zadanie eliminację dolegliwości bólowych, poprawę sprawności fizycznej oraz indywidualny dobór ćwiczeń w celu utrzymania osiągniętego efektu. Efekt to poprawa stanu zdrowia, odzyskanie ruchomości, pozbycie się bólu oraz wyeliminowanie przyczyny. Na tempo postępów wpływa również zaangażowanie pacjenta podczas ćwiczeń i stosowanie się do zaleceń terapeuty.
Osteopatia w szerokim rozumieniu polega na równoważeniu funkcjonowania ciała pacjenta. Działanie terapeutyczne obejmuje stawy, mięśnie, powięzi, układ nerwowy i trzewia. Jego celem jest przywrócenie wszystkim tym strukturom ich prawidłowej funkcji, która została utracona w skutek nagłego urazu, nakładających się mikrourazów, stresu lub przeciążenia. Wszystkie z tych czynników leżą u podstaw zakłóceń w naszej naturalnej równowadze, czego efektem mogą być objawy bólowe, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, zaburzenia hormonalne i wiele innych dolegliwości. Odpowiednio dobrane techniki osteopatyczne (m.in. mobilizacje i manipulacje kręgów i stawów, techniki aktywnego i pasywnego rozluźniania, terapia punktów maksymalnej bolesności, techniki trzewne, terapia czaszkowo-krzyżowa i.in.) umożliwiają odzyskanie prawidłowego balansu pomiędzy strukturą a funkcją ludzkiego organizmu, którą jest trwanie w zdrowiu.
Pierwsza wizyta u osteopaty zawsze zaczyna się od rzetelnego wywiadu, podczas którego istotne jest ustalenie przyczyny występowania danych dolegliwości. W większości przypadków już podczas pierwszego spotkania stosujemy określone techniki terapeutyczne. Często wiąże się to z zaskoczeniem pacjentów, którzy spodziewają się inwazyjnego oddziaływania na ich organizm, a ponadto koncentracji na miejscu, które jest źródłem bólu. Tymczasem specjalista może zastosować delikatne, czasem wręcz relaksujące manipulacje ruchowe czy łagodny dotyk w partiach ciała, które pozornie nie są związane z likwidowanym problemem. Wizyta kończy się zazwyczaj szeregiem prostych zaleceń do codziennego stosowania, które przyczynią się do osiągnięcia szybszych efektów.
Efekty terapii osteopatycznej i ich postęp w czasie jest uzależniony od tego, z jakim problemem zgłasza się pacjent. Przewidzieć i zaplanować można je jedynie indywidualnie – na podstawie znajomości konkretnego przypadku. Osteopatia z założenia ma przynosić jak najszybszą ulgę i w jak najkrótszym czasie prowadzić do wyzdrowienia. Możliwe, że już po pierwszej wizycie pacjent zacznie odczuwać poprawę. Bardzo często całość leczenia zamyka się w ramach kilku wizyt. Dokładny czas oczekiwania na efekty specjalista może jednak sprecyzować po zapoznaniu się z dolegliwością i oceną możliwości terapeutycznych u pacjenta. Efekty zależą również od tego, czy pacjent stosuje się do zaleceń osteopaty.
Pacjent zawsze może dokonać wyboru konkretnego specjalisty, który poprowadzi terapię osteopatyczną. Informacje o problemach, którymi zajmują się poszczególni osteopaci oraz o technikach, jakie stosują, znajdują się w sekcji poświęconej naszemu zespołowi. Takich informacji mogą także udzielić Państwu nasze rejestratorki medyczne. Dodatkowo mogą one zasugerować wybór określonego specjalisty, gdyż posiadają kompleksową wiedzę na ich temat. Dlatego zachęcamy do zadawania im wszelkich nurtujących Państwa pytań.
Wiek nie jest żadnym przeciwwskazaniem do terapii osteopatycznej i fizjoterapeutycznej. Dlatego szeroką grupę naszych pacjentów stanowią seniorzy. Otaczamy ich szczególnie troskliwą opieką i darzymy niezwykłą sympatią. Program terapii osób w podeszłym wieku jest ustalany indywidualnie i uzależniony od konkretnych przypadłości. Po zakończonym leczeniu rekomendujemy dalsze kontrolowanie stanu swojego zdrowia u osteopaty.
Dużą część pacjentów naszej placówki stanowią dzieci w bardzo różnym wieku. Często trafiają do nas już kilkutygodniowe maluszki. Terapia osteopatyczna jest w ich przypadku pomocna podczas zwalczania kolek czy refluksów, regulacji napięcia mięśniowego, korygowania asymetrii czy dysplazji bioderek (wraz z diagnostyką USG). Starszym dzieciom udzielamy pomocy w zakresie wad postawy (płaskostopie, skolioza, plecy okrągłe, plecy płaskie), leczymy stany po urazach narządu ruchu (skręcenie, złamanie). Prowadzimy terapię osteopatyczną u dzieci z obniżoną odpornością oraz przy problemach z koncentracją.
Na wizytę u osteopaty pacjent powinien zgłosić się w wygodnym stroju, który nie krępuje ruchów ciała i daje poczucie komfortu. Jednocześnie należy być przygotowanym na ewentualność rozebrania się do bielizny. Jeśli to tylko możliwe i w sytuacji, gdy z powodu danego schorzenia było podejmowane już leczenie, należy ze sobą zabrać posiadaną dokumentację – np. karty informacyjne po zabiegach czy hospitalizacji, informacje o przyjmowanych lekach itd. Aby podczas pierwszej wizyty czuć się w pełni komfortowo, warto na miejsce dotrzeć nieco wcześniej. Można wówczas bez pośpiechu skorzystać z toalety, napić się wody, przeczytać dostępne na miejscu materiały, czy choćby zamienić kilka słów z naszymi sympatycznymi rejestratorkami medycznymi.
Działania osteopaty obejmują techniki manualne. O tym, czy kontynuować zażywanie leków, które z nich wybrać osteopata poinformuje pacjenta w czasie terapii, gdyż decydują o tym bardzo indywidualne kryteria.
Fizjomed odpowiada na rozmaite problemy zdrowotne osób na każdym etapie ich życia. Pomagamy pacjentom cierpiącym na migreny, dolegliwości bólowe układu kostnego, mięśniowego. Prowadzimy terapie w stanach pourazowych i pooperacyjnych. Leczymy schorzenia funkcjonale układu krwionośnego, nerwowego, oddechowego, moczowego i moczowo-płciowego, a także choroby przewlekłe. Niesiemy pomoc przy zespołach psychosomatycznych, depresjach, nerwicach, zaburzeniach snu i przewlekłym zmęczeniu. Korygujemy wady postawy. Stosujemy techniki osteopatyczne oraz fizjoterapeutyczne. Otaczamy opieką medyczną mamy w trakcie ciąży i po rozwiązaniu, a także przychodzące na świat maluszki. W naszym centrum pomoc znajdą również kobiety z problemami bezpłodności, bolesnych lub nieregularnych miesiączek. Wachlarz problemów z jakimi zgłaszają się do nas pacjenci jest bardzo szeroki. Najlepiej, gdy skonsultujesz swoją przypadłość z naszą rejestratorką medyczną.
Zarówno panie oczekujące na dziecko, jak też po rozwiązaniu, znajdą w Fizjomedzie szeroką ofertę dedykowanych dla nich działań. Prowadzimy program „Atrakcyjna Mama”. Opracowany on został w oparciu o bogatą wiedzę i doświadczenie specjalistów. Indywidualne podejście pozwala na zmniejszenie dolegliwości ciążowych, przygotowanie do porodu, wypracowanie zdrowych nawyków opieki nad maluchem oraz skuteczne, a zarazem bezpieczne odzyskanie formy po porodzie.
Aby zaznajomić się z kosztami leczenia w Fizjomedzie, wystarczy zapoznać się z cenami w sekcji „Cennik”. Warto przy tym mieć na uwadze, że terapia osteopatyczna obejmuje pogłębioną diagnostykę i kompleksowe leczenie. Pozwala więc skrócić proces, podczas którego pacjent często musi korzystać z konsultacji kilku specjalistów zanim rozpocznie właściwe leczenie.
Wizytę można umówić przychodząc bezpośrednio do siedziby Fizjomedu, telefonicznie, e-mailowo lub poprzez portal ZnanyLekarz.pl. Termin oczekiwania na wizytę jest uzależniony od obłożenia grafiku wybranego specjalisty. Zawsze warto skontaktować się z naszymi rejestratorkami medycznymi, które postarają się znaleźć dla Państwa możliwie najbliższy termin wizyty, jak też udzielą wszelkich informacji na temat prowadzonych terapii.