USG stawów biodrowych skierowane jest do najmłodszych pacjentów. Badanie zalecane do wykonania u wszystkich niemowląt zarówno donoszonych jak i wcześniaków, w celu wykluczenia wad wrodzonych oraz monitorowania rozwoju stawu biodrowego. Pierwsze badanie wykonuje się miedzy 6, a 8 tygodniem życia dziecka. U dzieci obciążonych czynnikami ryzyka wystąpienia dysplazji stawów biodrowych tj.: ułożenie miednicowe, dysplazja stawów biodrowych w rodzinie, nieprawidłowości w badaniu fizykalnym; należy je wykonać ok. 2 tygodni po urodzeniu.
USG bioderek jest badaniem całkowicie bezbolesnym, bezinwazyjnym i bezpiecznym, nie wymaga również żadnych specjalnych przygotowań. W okolice bioderka nakłada się żel, który ułatwia przewodzenie ultradźwięków. Całe badanie trwa od kilku do kilkunastu minut, w zależności od współpracy malucha. Rodzice czynnie uczestniczą w badaniu. Wykonanie usg według zaleceń lekarza, wczesne wykrycie nieprawidłowości i szybkie rozpoczęcie terapii daje perspektywę wyleczenia wad (m.in. wad postawy, problemów z chodzeniem) prawie we wszystkich przypadkach. Jeśli wynik pierwszego badania jest prawidłowy wystarczy wykonać je dwukrotnie zanim dziecko zacznie wstawać.

W trakcie wizyty lekarz instruuje rodziców jak pielęgnować oraz układać swojego malucha żeby wspomóc prawidłowy rozwój stawów biodrowych.

Dysplazja staw biodrowego
Problemy z chodzeniem
Problemy z raczkowaniem