Kontuzje

Jak sobie z nimi radzimy

Kontuzje to jedne z najbardziej indywidualnych schorzeń, dlatego ważna jest w ich terapii analiza struktur zmierzająca do obrania odpowiednich technik terapii manualnej tkanek miękkich, zaburzeń stawowych, a także terapii blizn. Osteopatia wspomaga swoje działania medycznym treningiem funkcjonalnym, który jest uzupełnieniem terapii i służy przyspieszeniu powrotu pacjenta do pełnej sprawności.

Skutecznie radzi sobie z takimi problemami jak:
Uszkodzenie więzadłowe
Skręcenie
Przeciążenie
Naderwanie
Zerwanie
Naciągnięcie

Rehabilitacyjne postępowanie po kontuzjach takich jak skręcenia, zerwania, naderwania, naciągnięcia obejmuje kilka kroków i jest uzależnione od zaawansowania dolegliwości. Pierwszym etapem jest diagnostyka, a więc określenie uszkodzonych struktur oraz ocena siły mięśniowej, zakresu ruchu i stopnia przykurczów. Rehabilitacja oparta jest na indywidualnie dobranej terapii manualnej, opracowaniu blizn, mobilizacji stawów, rozluźnianiu mięśniowo – powięziowym. Indywidualna praca z fizjoterapeutą pozwala na uzupełnianie terapii o trening funkcjonalny, który ma za zadanie poprawę siły mięśniowej, propriocepcji i jakości ruchu.

Skutecznie radzi sobie z takimi problemami jak:
Uszkodzenie więzadłowe
Skręcenie
Przeciążenie
Naderwanie
Zerwanie
Naciągnięcie

W przypadku kontuzji konsultacja ortopedyczna jest szczególnie istotna. Pozwala zgłębić źródło problemu i przeanalizować wszystkie czynniki mające wpływ na doznany uraz. W przypadku złamania, skręcenia, zerwania, naderwania więzadła, naciągnięcia ścięgna, przeciążenia czy zwichnięcia stawu, szczególnie ważne są szybka diagnoza i natychmiastowe podjęcie działań zmniejszających dolegliwości bólowe i przywracających sprawność. Także w przypadku niektórych pozornie niewinnych stłuczeń, interwencja ortopedyczna może wykluczyć opóźnione dolegliwości i ewentualne powikłania. W przypadku kontuzji nigdy nie warto lekceważyć i bagatelizować bólu, ale należy zasięgnąć porady lekarza ortopedy, który postawi dokładną diagnozę, zleci wykonanie badań, a następnie skieruje na odpowiednią terapię.

Uszkodzenie więzadłowe
Skręcenie
Przeciążenie
Naderwanie
Zerwanie
Naciągnięcie

Badanie USG jest metodą powszechnie stosowaną w diagnostyce mięśni po przebytym urazie, w celu prawidłowej diagnozy problemów związanych ze strukturami powierzchniowymi po urazach stawów, mięśni czy urazach ścięgien. Umożliwia także ocenę rozległości krwiaków, stanów zapalnych, ciągłości wiązadeł czy mięśni powierzchniowych. Przykładowo, przy często występujących kontuzjach stawu kolanowego, badanie USG pozwala na wykrycie urazów więzadła rzepki, choroby przyczepu mięśnia czworogłowego do rzepki czy więzadła pobocznego. Badanie jest pomocne w ocenie, czy więzadło podczas kontuzji zostało zerwane czy tylko naderwane. To w konsekwencji pozwala na podjęcie decyzji, czy potrzebna jest interwencja chirurgiczna, czy przy użyciu technik rehabilitacyjnych i odpowiedniego treningu uda się przywrócić całkowitą sprawność narządu.

Skutecznie diagnozuje problemy takie jak:
Uszkodzenie więzadłowe
Skręcenie
Przeciążenie
Naderwanie
Zerwanie
Naciągnięcie