Asymetria tułowia

Jak sobie z nią radzimy

Pierwsze 12 miesięcy życia odgrywa kluczową rolę dla rozwoju motorycznego dziecka. Może wówczas dochodzić do różnych typów zaburzeń napięcia mięśniowego. Przede wszystkim odpowiada za nie układ nerwowy, dlatego to właśnie na nim koncentruje się terapia osteopatyczna. Jest ona całkowicie bezbolesna i bezpieczna dla niemowlaka. Obejmuje normalizację napięcia części współczulnej i przywspółczulnej. Zwoje nerwowe autonomicznego układu nerwowego znajdują się w okolicy czaszki oraz na odcinku piersiowym i krzyżowym kręgosłupa, dlatego osteopata oddziałuje głównie na te partie ciała dziecka.

Skutecznie radzi sobie z takimi problemami jak:
Wzmożone napięcie mięśniowe
Obniżone napięcie mięśniowe
Siła mięśniowa dziecka
Kręcz karku
Dysplazja stawu biodrowego
Przebieg ciąży i porodu
Problem z chodzeniem i raczkowaniem
Trzaskające biodro
Płaskogłowie

Rehabilitacja dzieci z asymetrią tułowia opiera się na ćwiczeniach aktywizujących osłabione mięśnie. W przypadku starszych dzieci działania zmierzają także do tonizacji napięcia mięśniowego poprzez rozluźnianie mięśniowo-powięziowe.

Skutecznie radzi sobie z takimi problemami jak:
Wzmożone napięcie mięśniowe
Obniżone napięcie mięśniowe

USG bioderek jest badaniem zalecanym do wykonania u wszystkich niemowląt, zarówno donoszonych jak i wcześniaków. Pozwala na wczesne wykrycie nieprawidłowości oraz szybkie rozpoczęcie terapii, które daje perspektywę wyleczenia wad prawie we wszystkich przypadkach. W sytuacji występowania asymetrii tułowia, gdy problem jest bardziej skomplikowany, zaleca się regularne powtarzanie badania USG. Jest ono proste, szybkie, zupełnie bezbolesne i bezinwazyjne, a rodzice mają całkowitą kontrolę nad jego przebiegiem i nad stanem malucha.

Diagnoza ultrasonograficzna:
Dysplazja stawu biodrowego
Problem z chodzeniem i raczkowaniem
Trzaskające biodro